1961-2020 yılları arasında Almanya'da yaşayan Türkiyeli göçmen kadınların kimlik dönüşümleri
Identity transformations of migrant Turkish women living in Germany between 1961-2020
  1. Tez No: 664013
  2. Yazar: AYŞE GAYIRNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET SALAHADDİN GEZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Genel anlamıyla bir yerden başka bir yere hareket süreci şeklinde tanımlanan ve bu yönüyle insan hikâyesinin bir yansıması olan göç; zaman ve mekân boyutu irdelendiğinde durmaksızın devam eden bir nitelik arz etmektedir. Göç çağı olarak nitelenen 20.yüzyıldan beri göç olgusu, sosyal bilimler alanında popülerliğini düzenli olarak geliştiren bir kapsama sahiptir. 2021 yılı itibariyle dünya genelinde var olan mültecilerin sayısı dahi göç hareketliliğinin boyutunu gözler önüne sermektedir. Bu araştırmanın konusunu oluşturan göç hareketliliği ise İkinci Dünya Savaşı sonrası yaşanan gelişmelerle ilgilidir. Savaş sonrası toparlanma döneminde sanayileşme sürecine giren ülkelerin ihtiyaç duyduğu işgücünü temin etmek için çevre ülkelerden işçi talebinde bulunması, yeni bir göç hikâyesinin oluşmasına kaynaklık etmiştir. 1961 yılında Türkiye ile Almanya arasında imzalanan Ankara Antlaşması bu niteliği haizdir. İlk dönemde kısa süreli olarak planlanan bu işgücü göçü, ilerleyen yıllarda yerini kalıcılığa bırakmıştır. Bu araştırma, yarım asırlık bir geçmişe sahip Türk işçi göçünün ardından Almanya'da yaşamaya başlayan Türkiyeli göçmen kadınların kimlik dönüşüm süreçlerini ele almayı amaçlamaktadır. Almanya'da Türklerin yaşadığı 3 önemli şehirde gerçekleştirilen alan araştırmasında kadınların genel kimlik algıları, kolektif kimlik algıları ve kültürel kimlik algıları kuşak farklılıklarını da göz önüne alınarak ölçülmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda elde edilen bulgular; Türkiye'den Almanya'ya giden dört kuşak arasında önemli farklılıkların gözlemlenmediğini, Türkiyeli kadınların Alman kültür ve kimliğine karşı kültürel ve kolektif kimliklerini korumaya çalıştığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration, which is defined as the process of movement from one place to another in general terms and is a reflection of the human story in this respect; When the time and space dimension is examined, it has an unceasing quality. The phenomenon of migration since the 20th century, which is described as the migration age, has a scope that has regularly developed its popularity in the field of social sciences. Even considering the number of refugees worldwide as of 2021, it reveals the extent of migration mobility. The migration mobility, which is the subject of this research, is related to the developments experienced after the World War II. During the recovery period after the war, countries that entered in the process of industrialization demanded workers from neighboring countries in order to provide the labor force they need, which has led to the formation of a new migration story. In 1961, Ankara Agreement signed between Turkey and Germany has these qualities. This labor migration, which was planned for a short term in the first period, was replaced by permanence in the following years. This research, which has a history of half a century after the immigration of Turkish workers, aims to discuss Turkish immigrant women's identity transformation process that began to live in Germany. In the field research carried out in 3 important cities of Germany where Turks live in, women's general identity perceptions, collective identity perceptions and cultural identity perceptions were tried to be measured by considering generation differences. Findings obtained as a result of the study; reveals that significant differences is not observed between the four generations from Turkey to Germany, Turkish women struggle to protect their cultural and collective identity against the German culture and identity.