Açık teknik septorinoplastinin koku ve tat fonksiyonları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of open technique septorinoplasty on the odor and gustatory functions
  1. Tez No: 499090
  2. Yazar: EMİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜAY ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Çalışmamızda kliniğimizde septal deviasyon ve septonazal deformite ön tanıları ile açık teknik septorinoplasti operasyonu geçiren hastalarda koku ve tat fonksiyonları ile cerrahi sonrası sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereç:Çalışmaya kliniğimizde ameliyat edilen 109 açık teknik septorinoplasti hastası alınmıştır. Hastalara operasyon öncesi, operasyon sonrası 1. ve 3. aylarda koku için n-butanol eşik testi ve sniffin sticks' koku tanımlama testi, tat için sükroz eşik testi ve burun tıkanıklığı sonuçlarını değerlendirmek için SNOT-23 testi uygulanmıştır. Koku testi için azalan derişimlerde hazırlanan 10 adet n-butanol çözeltisi ve 12 adet Sniffin sticks®hazır test çubuğu kullanılmıştır. Tat testi için değişik derişimlerdeki 4 adet sükroz çözeltisi kullanılmıştır. Cerrahi sonuçları değerlendirmek içinde SNOT-23 testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamız kliniğimizde ameliyat edilen 109 hasta üzerinde yapılmıştır. Tüm gönüllülere preoperative, postoperatif 1. ve 3. ayda n-butanol,Sniffin sticks®, sükroz ve SNOT-23 testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate smell and taste functions and surgery results in patients with septal deviation and septonasal deformationundergoing open approach septorhinoplasty in our clinic. Method and Material: 109 patients who had open approach septorhinoplasty in our clinic is included to the study. In order to comprehend and investigate the smell functions n-butanol threshold test and Sniffin Sticks' smell identification test is applied to the patients. 10 n-butanol solution in descending concentration and 12 Sniffin' Sticks® test bar are used. In order to analyze the taste function sucrose threshold test was applied and 4 sucrose solutions in different concentrations are used. Lastly, for evaluating the surgery results SNOT-23 test is applied.All of the tests are applied preoperative and postoperative in 1st and 3rd months. Results:All of 109 Patients were included in the study and n-butanol, Sniffin Sticks, sucrose and SNOT-23 tests were applied preoperative and postoperative in 1st and 3rd months.