Akut pulmoner emboli tanılı hastalarda mortalite prediktörü olarak kardiyogonyometrinin yeri
The relationship of cardiogoniometry as a mortality predicter in patients with acute pulmonary embolism
- Tez No: 664037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Pulmoner emboli (PE) yaygın görülen, yüksek morbidite ve mortalite görülmesi nedeni ile erken tanı ve tedavi gerektiren tıbbi bir durum olup genellikle derin ven trombozlarına ikincil olarak gelişmektedir. PE, ölümler arasında, kardiyovasküler hastalıklar ve serobrovasküler olaylardan sonra üçüncü sırada yer almaktadır. PE tanısında klinik şüphe ve tıbbı öykü önemlidir. Acil servislerde PE klinik şüphesi olan hastalarda hızlı tanı ve tedavi çok önemli bir yer tutmaktadır. PE tedavi edilmediğinde mortalitesi %25-30 oranında iken, tedavi edilen olgularda mortalite %2-8 oranına düşmektedir. PE'de tanıda en önemli basamak klinik şüphe olup tanı için altın standart pulmoner BT anjiografidir.Pulmoner BT anjiografide pulmoner emboli saptanan hastalarda mortaliteyi öngörmek amaçlı PESİ,BOVA,FAST skorlama sistemleri kullanılmaktadır. Kardiyogonyometri (CGM), kardiyak potansiyellerin bilgisayar destekli analizini kullanarak kardiyak patolojiye ikincil oluşan sorunların vektörel kardiyografik yöntem ile saptanmasını sağlar. Bu yöntem, koroner arter hastalığının tespiti için yapılan çalışmalarda duyarlılığı araştırılmaktadır. Literatür incelendiğinde, akut PE tanısı alan hastalarda mortalite prediktörü olarak bu yöntemin kullanımı için yapılan yeterli çalışma olmadığı görülmektedir.Bu çalışmada, maliyet olarak düşük, kolay ulaşılabilir, radyasyon içermeyen, kontrast madde gereksinim olmayan ve noninvazif bir yöntem olan CGM'nin, akut PE tanılı hastalarda mortalite prediktörü olarak yeri araştırılmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde 01.09.2019-01.09.2020 tarihleri arasında pulmoner bilgisayarlı tomografi anjiografi ile pulmoner emboli tanısı kesinleşen hastalara yapılmıştır. Ölçümler ''ENVERDİS® The Cardiologic Explorer '' isimli kardiyogonyometri cihazının 5 tane göğüs ölçüm probu ve 12 sn nefes tutması ile ölçüm yapması sağlanmıştır. Değişkenlerin analizi için IBM SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Pulmonary embolism (PE) is a medical condition that requires early diagnosis and treatment due to its high morbidity and mortality, and it generally occurs secondary to deep vein thrombosis. PE is the third most common reason among cardiovascular deaths, after cardiovascular diseases and serobrovascular events. Clinical suspicion and medical history are important in diagnosis of PE. Rapid diagnosis and treatment is important in patients with clinical suspicion of PE in emergency departments. Mortality rates are 25-30% in untreated patients. It decreases to 2-8% in treated cases. The most important step in the diagnosis of PE is clinical suspicion and the gold standard diagnose method is pulmonary CT angiography.PES, BOVA, and FAST scoring systems are used to predict mortality in patients with pulmonary embolism in pulmonary CT angiography. Cardiogonometry (CGM) uses computer-aided analysis of cardiac potentials to detect problems secondary to cardiac pathology with vectorial cardiographic method. The sensitivity of this method is investigated in studies conducted for the detection of coronary artery disease. There are not enough studies in the literature about using this method as mortality predictor among the patients with acute pulmonary embolism. In this study it was aimed that using CGM which is cost effective, nonradioactive, no contrast agent needed, easily accesible noninvasive method as a mortality predictor among the patients with acute pulmonary embolism. Materials and Methods: This study was conducted at the Emergency Medicine Clinic of Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital to the patients whose pulmonary embolism diagnosis is confirmed by pulmonary computed tomography angiography between 01.09.2019-01.09.2020. Measurements provided by the cardiogoniometry device named as '' ENVERDİS® The Cardiologic Explorer '' was used to measure with the patient 12 seconds of breath holding using 5 chest measurement probes. IBM SPSS 26.0 package program was used for the analysis of variables.