Çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda renal anjina indeksi ile akut böbrek hasarının erken dönemde tanınabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of acute kidney injury by renal anginia index in pediatric intensive care unit patients
- Tez No: 664043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİDA DİNÇEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Akut böbrek hasarı (ABH) öngörülebilir ve önlenebilinir bir hastalıktır. Akut böbrek hasarı gelişiminden sonra hastalarda morbidite ve mortalite gelişebileceğinden, ABH'nin öngörülebilmesi ve engellenmesi için farklı klinik değerlendirilmelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma serum kreatinin değeri yüksekliği başlamadan önce geliştiği bilinen ABH'nin bilinen sınıflandırmalardan daha farklı, kolay uygulanabilir, duyarlı bir yöntemle daha erken tanınabilmesini amaçlamaktadır. Gereç ve yöntem: Çalışma, retrospektif kohort çalışma olarak planlandı. Çalışmaya 2019 yılında S.B.Ü İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Kliniğinde yatışı olan 1 ay ve 18 yaş aralığındaki hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, klinik ve tedavi özellikleri, yatışın 0. ve 3. gününde alınan laboratuar bulguları ve sağkalımları kaydedildi. Yoğun bakım yatışları esnasında akut böbrek hasarı gelişme durumları pediatrik RIFLE (Risk, Hasar, Yetmezlik, Kayıp, Son Dönem) kriterlerine göre yapıldı. Glomerüler filtrasyon hızı değeri pediatrik yaş grubunda kullanılan Schwartz yöntemi ile hesaplandı (Schwartz formülü:GFR=k sabiti*boy(cm)/serum kreatinin(mg/dl)). Bu kritere göre hastalar akut böbrek hasarı gelişen ve gelişmeyen olarak gruplandırıldı. Renal anjina indeksi (RAİ) hesaplamasında öyküde yoğun bakım yatışı varlığı (var ise 1 puan, yok ise 0 puan), kemik iliği transplantasyonu yapılıp yapılmadığı (var ise 3 puan, yok ise 0 puan), mekanik ventilatör (MV) veya inotrop kullanımı (var ise 5 puan, yok ise 0 puan) , sıvı yükü yüzdeleri (%5 in altında ise 1 puan, >%5-%10 arası ise 2 puan, >%10 -%15 arası ise 4 puan, %15'in üstü ise 8 puan) , kreatinin klerensindeki değişiklik yüzdeleri (yok ise 1 puan, %0-25 azalma var ise 2 puan, %25-50 azalma var ise 4 puan, >%50 azalma var ise 8 puan) olacak şekilde puanlandı. Hastalar RAİ≥8 ve RAİ
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute kidney injury (AKI) is predictable and preventable disease. Acute kidney injury can cause morbidity and mortality. For that reason different clinical evaluations are required to predict and prevent acute kidney injury. It is known that acute kidney injury happen before serum creatinine level rises. This study aims to demonstrate that acute kidney injury can be determineted earlier with a different, easily applicable, sensitive method. Materials and Methods: The study was planned as a retrospective cohort study. Patients between 1 month and 18 years old who were hospitalized in the Pediatric Intensive Care Clinic of SBU Izmir Dr. Behçet Uz Pediatric Diseases and Surgery Education and Research Hospital in 2019. Demographic, clinic, treatment ve laboratuar datas and survivals features on day 0 and 3 were recorded. Patients were classified as with and without acute kidney injury. For acute kidney injury diagnosis pediatric RIFLE criteria was used. For calculation of GFR value was used in the pediatric age group Schwartz method. (Schwartz formula: GFR = k constant * height (cm) / serum creatinine (mg/dl) Bone marrow transplantation (3 points if there is, 0 points if not), use of mechanical ventilator (MV) or inotropic drugs (5 points if there is, 0 points if not), percentages of fluid overload (1 point if below %5, 2 points if % 5-10, 4 points if > %10-15, 8 points over %15), percentages of change in creatinine clearance (1 point if it no change, 2 points if % 0-25 loss, 4 points if % 25-50 losses,8 points 50% loss ) in the patient history were scored. Renal angina index (RAI) 8 points and above were accepted as positive, 7 points and below accepted as negative. Patients were grouped as those with RAI