Kritik çocuk hastada akut böbrek hasarı öngörülebilir mi ?
Is acute kidney injury predictable among critically ill pediatric patients?
- Tez No: 952502
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM EROL, DR. ABDULRAHMAN ÖZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Akut böbrek hasarı (ABH), çocuk yoğun bakım ünitelerinde (ÇYBÜ) kritik hastalarda sık görülen ve önemli klinik sonuçlara yol açabilen ciddi bir durumdur. Bu çalışmamızda kritik çocuk hastalarda demografik,klinik ve laboratuar bulgularının ve de Pediatrik Mortalite Riski Skorlaması (PRISM-III), Renal Angina İndeksi (RAİ), PediatriLogistik Organ Disfonksiyon (PELOD-2), ABH açısından yüksek risk skoru (HRA) bi skorlama sistemlerinin ABH tanısını öngörmedeki performansını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma, Ocak 2020 – Aralık 2024 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk yoğun bakım ünitesine (ÇYBÜ) yatırılan, takibi ve tedavisi yapılan 31 gün- 18 yaş aralığındaki olguların verilerinin retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirilen, gözlemsel tek merkezli bir çalışmadır. ABH gelişen ve gelişmeyen hastalar olmak üzere iki grup oluşturuldu, dışlama kriterleri hariç tüm olgular değerlendirmeye alındı.Laboratuvar değerleri ve skorların hesaplanma zamanı için ÇYBÜ yatış anındaki bulgular ve tetkikleri T1 zamanı olarak belirttik. Çalışma grubunda akut böbrek hasarı tanı anıysa T2 zamanı olarak belirledik. Laboratuvar bulgular içinse T1 zamanı değerler ve pik değerleri kayıt ettik.Olguların yaş (ay), cinsiyet, boy, kilo, yatış tanısı, kronik hastalık varlığı, akut hastalık (pnömoni,sepsis,menenjit veya kalp yetmezliği), yatış öncesi kardiyopulmoner resüstasyon uygulanma bilgisi kan ürünü transfüzyonu ihtiyacı ve majör cerrahi girişim öyküsü hasta dosyasından kaydedildi. Olguların T1ve T2 zamanlarındaki laboratuar ve klinik parametreleri değerlendirilerek PELOD-2, PRISM-III, RAİ, HRA skorları hesaplandıve tüm değerler excel dosyasına kayıt edildi.
Özet (Çeviri)
Objective:Acute kidney injury (AKI) represents a frequent and clinically significant complication among critically ill pediatric patients admitted to pediatric intensive care units (PICUs), often associated with substantial morbidity and mortality. This study aimed to evaluate the predictive utility of clinical scoringsystems, including the Pediatric Risk of Mortality Score (PRISM-III), Renal Angina Index (RAI), Pediatric Logistic Organ Dysfunction Score (PELOD-2), and the High-Risk AKI (HRA) score, alongside demographic, clinical, and laboratory parameters, in predicting the development of AKI in this patient population. Materials and Methods:This single-center, retrospective observational study was conducted through the review of medical records of patients aged 31 days to 18 years who were admitted to the PICU of the University of Health Sciences, Bağcılar Training and Research Hospital between January 2020 and December 2024. Patients were divided into two groups based on the presence or absence of acute kidney injury (AKI), and all cases, except those meeting the exclusion criteria, were included in the analysis.Clinical and laboratory parameters collected upon PICU admission were designated as T1, while the time of AKI diagnosis was defined as T2 in the patient group. Peak laboratory values and findings at T1 were recorded. Extracted data included age, sex, height, weight, admission diagnosis, presence of chronic comorbidities, acute illnesses (e.g., pneumonia, sepsis, meningitis, or heart failure), pre-admission cardiopulmonary resuscitation, requirement for blood product transfusion, and history of major surgical interventions. PELOD-2, PRISM-III, RAI, and HRA scores were calculated based on T1 and T2 values. All data were systematically recorded in a standardized electronic spreadsheet. Statistical analyses were performed using two-tailed tests, with a p-value