The evaluation of the relationship between vitamin d andfibroblast growth factor 23 (FGF-23) and the use of the resultsas a new bibeller in serum of patients with diabeticnephropathy
D vitamini ve fibroblast büyüme faktörü 23 (FGF-23) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve sonuçlarının diyabetik nefropatili hastaların serumunda yeni biyobelirteç olarak kullanılması
- Tez No: 664075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
FGF23, kronik böbrek hastalığında (KBH) mineral metabolizmasında yeni bir faktör olarak ortaya çıkmıştır. Bu tezde, D3 vitamini büyüme faktörü 23 (FGF23) arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu sonuçların diyabetik nefropati hastaları için belirteç olup olmayacağının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tüm gruplar (20-60) yaşları arasındadır. Sunulan çalışma, Irak, Bağdat'taki tıbbi şehir hastanesinde yapıldı. Bu çalışma, hepsi toplam 180 örnek içeren üç grubu içeriyordu ve ilk olarak 60 diyabet hastası 30 erkek 30 kadın nefropati, 2- 30'u erkek 30'u kadın olmak üzere 60 böbrek hastalığı olan böbrek hastalığı olan hasta 3 - sağlıklı (kontrol) 60'ı 30 erkek, 30 kadın. Sonuçlar, D3 vitamini ve FGF23 arasında ters bir ilişki olduğunu ve tümünün yaş ve vücut kitle indeksi arasında fark olmaması dışında önemli farklılıklar olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
FGF23 has emerged as a new factor in mineral metabolism in chronic kidney disease (CKD). This thesis, it is aimed to analyze the relationship between vitamin D3 growth factor 23(FGF23) and to evaluate whether these results will be markers for patients with diabetic nephropathy. All groups are between ( 20 -60) years old. The presented study was conduction in the medical city hospital in Baghdad, Iraq. This study included three groups all of them totaling 180 samples and they are first of all 1- the 60 patients with diabetic nephropathy including 30 males and 30 females 2-the 60 patients with kidney disease without diabetes of whom 30 are males and 30 females 3-the healthy(control) 60 of them were 30 males and 30 females. The results showed that is an inverse relationship between vitamin D3 and FGF23 and all there are significant differences except for no difference between age and BMI.