Leishmaniasis'in farklı evrelerindeki köpeklerde fibroblast büyüme faktörü-23 ve alfa-klotho konsantrasyonları ile ilişkili parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of fibroblast growth factor-23 and alpha-klotho concentrations and related parameters in dogs with different stages of leishmaniasis
- Tez No: 747549
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ALKIM ULUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada sağlıklı ve Leishmaniasis'in farklı evrelerindeki köpeklerde Fibroblast Büyüme Faktörü-23 (FGF-23) ve α-Klotho konsantrasyonlarının belirlenmesi, böbrek fonksiyonu temelinde yapılan hastalığın evrelendirmesinde parametrelerin değişimlerinin ve kalsiyum-fosfor metabolizmasında önemi olan diğer metabolitlerle ilişkisinin ortaya konması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 22 sağlıklı, 52 Leishmaniasis'li olmak üzere her iki cinsiyetten, farklı yaş ve orta büyüklükteki ırklardan toplam 74 köpek kullanıldı. Leishmaniasis'li köpekler klinik ve laboratuvar bulgular temelinde Leishvet önerilerine göre Evre I (n=16), Evre II (n=14), Evre III (n=9) ve Evre IV (n=13) olarak gruplandırıldı. Tek örnekleme ile rutin hemato-biyokimyasal parametreler yanında plazma FGF-23 ve serum α-Klotho, üre, kreatinin, fosfor, kalsiyum, parathormon, vitamin D konsantrasyonları ve idrar protein/kreatinin oranı ölçüldü. Sağlıklı köpeklerin verileri, genel ve evrelere göre Leishmaniasis'li köpeklerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In the present study, it was aimed to determine the levels of Fibroblast Growth Factor-23 (FGF-23) and α-Klotho in healthy dogs and dogs with different stages of Leishmaniasis, to reveal the changes in the staging of the disease based on kidney function and the relationship with other metabolites that are important in calcium-phosphorus metabolism. Material and Methods: In the study, 74 dogs of both sexes, different ages, and medium-sized breeds, 22 healthy, 52 with Leishmaniasis, were used. Dogs with Leishmaniasis were grouped as Stage I (n=16), Stage II (n=14), Stage III (n=9) and Stage IV (n=13) according to Leishvet's recommendations based on clinical and laboratory findings. In addition to routine hemato-biochemical parameters, plasma FGF-23 and serum α-Klotho, urea, creatinine, phosphorus, calcium, parathormone, vitamin D levels and urine protein/creatinine ratio were measured. The data of healthy dogs were compared to dogs with Leishmaniasis and according to stages.