Türkiye'de afet yönetimi: Depremler
Disaster management in Turkey: Earthquakes
  1. Tez No: 664074
  2. Yazar: BADENUR EFLANİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM NERGİS ATAÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Afetlerin meydana geldikten sonraki etkilerini azaltmak için afet yönetimi anlayışı önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir. Tezin amacı, Türkiye'de meydana gelen depremlerin afet yönetimi üzerinden incelenmesidir. Yakın zamanda İzmir'de gerçekleşen deprem sonucunda da tecrübe edildiği üzere Türkiye deprem bölgesinde olduğu için depremin meydana getirebileceği zararlar daha büyük ölçekte kayıplara neden olmaktadır. Türkiye'de tarihsel süreç içinde deprem afetinin nasıl yönetildiğini ortaya koymak amacıyla 1999 yılında gerçekleşen Marmara depremi ve sonrasında 2011 yılında gerçekleşen Van ve 2020 yılı başında gerçekleşen Elazığ depremleri incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, Marmara Depremi sonrasında Türkiye'nin deprem sonrası afet yönetiminde ilerleme kaydettiği görülmektedir. Arama ve kurtarma faaliyetlerinde teknolojik gelişmeler de takip edilerek başarılı bir performans sergilenmektedir. Ancak Türkiye'de ekonomik, toplumsal ve siyasi açıdan önemli sonuçlar meydana getiren ve bir afet türü olan depremler için özellikle yapı denetimi ve düzenli kentleşme gibi tedbirlerin hala yeterli seviyede alınmadığı da görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to decrease the effects of disasters, disaster management understandingis accepted to be an important factor. The purpose of the dissertation is examining the earthquakes in Turkey within the perspective of disaster management. As it is also experienced in the near future in İzmir, earthquakes cause considerable lossesin Turkey which is in an earthquake zone. In order to indicate how earthquakes have been managed historically, Marmara earthquake in 1999 and Van ve Elazığ earthquakes which happened in 2011 ad 2020 respectively are examined. As a consequence, it is seen that there has been a progress in Turkey's after eartquake management after Marmara earthquake. There has been good performance in search and rescue activities also through following technological progress. On the other hand, it is seen that for earthquakes which have important economic, social and political consequences, measures especially building control and ordely urbanization are not still enough.