Geriatrik popülasyon major depresif bozukluk tanılı hastaların erken dönem uyumsuz şemalarının genç popülasyon major depresif bozukluk tanılı hastalarla karşılaştırılması
Comparison of early maladaptive schemes of patients with geriatric population major depressive disorder with young population major depressive disorder patients
- Tez No: 664079
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL NAHİT ÖZMENLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada 65 yaş ve üzeri major depresyon tanısı olan hastaların erken dönem uyumsuz şemalarının genç popülasyon major depresyon tanılı hastalar ile karşılaştırılması ve yaşlı popülasyonda major depresyonun erken dönem uyumsuz şemalara etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya Kasım 2019-Mayıs 2020 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Klinği'ne başvuran DSM-5 (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-5) kriterlerine göre Major Depresif Bozukluk tanılı ayaktan ve yatan hastalar dahil edilmiştir. Major depresif bozukluk tanılı 65 yaş ve üzeri 38 yaşlı hasta ve 18-49 yaş aralığında 58 genç hasta çalışmaya alınmıştır. 50-64 yaş aralığı karıştırıcı faktör olmaması açısından çalışmaya dahil edilmemiştir. Katılımcılara DSM-5 için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-5), sosyodemografik veri formu, Montgomery-Äsberg Depresyon Derecelendirme Ölçeği (MÄDRS), Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 (YŞÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Gruplar arasında MADRS puanları açısından anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to compare the early maladaptive schemes of elderly and young patients diagnosed with major depression and to investigate the effect of major depression on early maladaptive schemes in the elderly population. Materials and Methods: Outpatient and inpatient patients diagnosed with Major Depressive Disorder, according to DSM-5 criteria, who applied to Gülhane Training and Research Hospital Mental Health and Diseases Clinic between November 2019 and May 2020 were included in the study. 38 elderly patients aged 65 years or older and 58 young patients aged 18-49 years with major depressive disorder were included in the study. 50-64 age range was not included in the study in terms of lack of confounding factor. Structured Clinical Interview for DSM-5 (SCID-5), sociodemographic data form, Montgomery-Åsberg Depression Rating Scale (MÄDRS), Young Schema Scale Short Form-3 (YSS) were applied to the participants. Results: There was no significant difference between the groups in terms of MADRS scores.