Viyolonsel bakımına ilişkin luthier görüşleri doğrultusunda öğretmen ve öğrenci bilgi düzeylerinin incelenmesi
Aspect of instuctor and pupil knowledge levels in line with luthier remarks on violoncello care
- Tez No: 664107
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma; farklı kurumlarda, farklı eğitim düzeyinde okuyan viyolonsel öğrencilerinin çalgılarının bakımına ilişkin yeterliklerini ölçmeye dayalı“durum saptamaya yönelik betimsel”bir çalışmadır. Literatürde çalgı bakım ve onarıma ilişkin alan yazın yetersizliği dikkat çekmektedir. Bu açıdan viyolonsel çalgısı özelinde yapılan bu çalışma, bu alana hizmet etmesi bakımından önemli görülmektedir. Bu amaçla yapılan araştırmada; daha çok eğitim fakültelerinde okuyan lisans ve lisans üstü toplam 72 öğrenci, farklı kurumlarda ders veren 33 viyolonsel öğretmenine ve 5 farklı profilde luthiere ulaşılmış olup müzik öğretmeni- viyolonsel öğretmeni adayları ve viyolonsel öğretmenlerinin bu konudaki yeterlikleri ve bilgilerini ortaya koyup, deneyimli luthierlerin önerileri ile verilen cevaplar tartışılmıştır. Çalışmanın sonucunda; Luthierlerin görüşleri doğrultusunda çalışmadan önce veya sonra temizliği rutin olarak yapılması gereken tel, tuşe, yay ve ön tabla kısımlarının temizliğini öğrencilerin %30- %40, öğretmenlerin ise %20-40'ının uygulandığı saptanmıştır. Bu kısımların temizliği için kullanılan materyaller konusunda luthier görüşleri ile örtüşen öğrenci ve öğretmen sayısı oranlarının %70-80 civarlarında olduğu, luthierler tarafından zararlı görülebilecek materyalleri kullananların ise öğrenci ve öğretmen tarafında yaklaşık %10 civarlarında olduğu saptanmıştır. Tel değişimi ve eşik ayarı gibi çalıcı tarafından yapılabilecek minimum işlemler konusunda tel değişimini kendisi yapabilen öğretmen ve öğrencilerin %80-90 olduğu eşik ayarını yapamayan öğrencilerin oranının %30, öğretmenlerin ise %10 olduğu saptanmıştır. El yapımı çalgı kullananların oranının öğretmenlerde %85 öğrencilerde ise %30 olduğu saptanmıştır. Çalışma grubu luthierlerinin tamamının görüşü el yapımı çalgı kullanımının daha sağlıklı olduğu yönündedir. Çalgısını düzenli olarak profesyonel bakıma götüren öğrencilerin oranının yaklaşık %15 öğretmenlerin ise yaklaşık %50 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Research; It is a“descriptive study of determining the situation”in the measurement of the care education of violoncello students studying in different education in different institutions. In the literature, it is noteworthy that there is insufficient literature on instrument maintenance and repair. From this point of view, it is considered important that this study, especially for the cello instrument, separates it into this field. In the research for this; A total of 72 undergraduate and graduate students studying mostly in education faculties, 33 cello teachers teaching at different institutions and luthiers in 5 different profiles were reached, and the importance of music teachers-violoncello teacher candidates and violoncello teachers were discussed together with the suggestions of luthiers. Continuation of work; It was determined that the cleaning of the wire, touch, spring and front plate parts, which should be cleaned routinely before or after the research, was applied by 30-40% and 20-40% of the teachers. It was determined that the ratios of students and teachers, which coincide with the luthier views on the materials used for cleaning this media, are around 70-80%, and the student and teacher options of those who use materials that can be seen as harmful by luthiers are around 10%. It was determined that the rate of teachers who can make the wire change by themselves for the minimum operations that can be done by the player, such as wire change and threshold adjustment, and the rate of not being able to set the threshold, which is high 80-90%, is 30%, and the teachers 10%. It was determined that the rate of using handmade instruments is 85% for teachers and 30% for students. All of the working group ix luthiers use it that the handmade instrument is healthier. It has been determined that the rate of food that regularly takes his instrument to professional care is 15% and that of teachers 50%.