Anadolu güzel sanatlar liseleri başlangıç (hazırlık sınıfı) viyolonsel öğretimi yöntem ve tekniklerinin incelenmesi
Investigation of methods and techniques applied in violoncello education of preparatory class of Anatolian high schools of fine arts
- Tez No: 85830
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN BÜYÜKAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSELERİ BAŞLANGIÇ (HAZIRLIK SINIFI) VİYOLONSEL ÖĞRETİMİ YÖNTEM VE TEKNİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Filiz KARA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1999 ÖZET Bu araştırma, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Başlangıç (Hazırlık Sınıfı) Viyolonsel Öğretimi Yöntem ve Tekniklerini belirlemeye ve incelemeye yöneliktir. Araştırmada bir kısım veriler, örneklemi oluşturan 7 Anadolu Güzel Sanatlar Liselerindeki hazırlık sımfı ve lise 1. sınıf viyolonsel öğrencilerinden anket yoluyla, bu okullarda görev yapan viyolonsel öğretmenleri ile ücretli olarak ders veren ve geçici görevlendirmeyle çalışan viyolonsel öğretmenlerinden anket yoluyla elde edilmiştir. Bir kısım veriler ise kaynak tarama yöntemiyle toplanmaya çalışılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerden Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri başlangıç viyolonsel öğretimi yöntem ve teknikleri belirlenerek istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Bilim Kodu : 2241800 (01) Anahtar Kelimeler : Viyolonsel Öğretimi, Yöntem ve Teknikler, İstatistiksel Değerlendirme Sayfa Adedi :128 Tez Yöneticisi : Prof. Feridun BÜYÜKAKSOY
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF METHODS AND TECHNIQUES APPLIED IN VIOLONCELLO EDUCATION OF PREPARATORY CLASS OF ANATOLIAN HIGH SCHOOLS OF FINE ARTS (Master Thesis) Filiz KARA GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE June, 1999 ABSTRACT Methods and techniques applied in violoncello education of preparatory class of“Anatolian High Schools of Fine Arts”is investigated. The data is partialy obtained through survey between preparatory and first year violoncello students of seven Anatolian High School of Fine Arts. Violoncello teachers of these schools is also surveyed some data is obtained through literature survey related with subject. Methods and techniques applied in violoncello education of preparatory class of Anatolian High Schools of Fine Aits is identified by statistical evaluation of data. Science Code : 2241800 (01) Key Words : Violoncello Education, Methods and Techniques, Statistical Evaluation Page Number :128 Adviser : Prof. Feridun BÜYÜKAKSOY