Viyolonsel alanında barok, klasik empresyonist evrelerin temel üslup özellikleri ve çağdaş yorumlama modelleri
Basic characteristics of style in baroque, classical and impressionistic eras and models in the field of cello
- Tez No: 89335
- Danışmanlar: PROF. ÖNDER KÜTAHYALI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Viyolonsel alanında Barok, Klasik ve Empresyonist evrelerin temel üslup özellikleri başlığında sözü edilen evreler ayrı ayrı, kendi başlarına birer inceleme ve araştırma konusudur. Çağdaş yorumlama modelleri de her ne kadar üslup konusuyla iç içe görünse de, bu konuyu da ayrı bir inceleme ve araştırma konusu olarak ele almak mümkündür. Bu kadar geniş kapsamlı bir konuyu, bir akademik çalışmaya sığdırabilmek ve tek tek sözü edilen dönemlerin temel üslup özelliklerinden söz edebilmek için, her dönemden seçkin birer besteciyi ve bu bestecilerin birer eserini örnek olarak seçtim. Önce, dönem ve besteci hakkında özet bilgi verip, bu bestecinin örnek olarak seçilmiş eserini inceleyip, çağdaş yorumlama modelleri hakkında bilgi verdim. Çağımıza damgasını vurmuş önemli yorumcuların bu eserleri nasıl yorumladıklarını inceledim ve bu yorumlama modellerini aktarmaya çalıştım. Şimdi kısa bir girişten sonra sırasıyla, Barok dönemi; J.S. Bach ve BWV 1027 Sol majör gamba sonatını, Klasik dönemi; J. Brahms ve mi minör viyolonSel-piyano sonatını, Empresyonist dönemi; C. Debussy'yi ve Re minör viyolonsel sonatını, bu dönemlerin ve bestecilerin temel üslup özelliklerini ve çağdaş yorumlama modellerini inceleyelim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a cello repertory the characteristics of basic style of Baroque, Classical and Impressionistic eras have been considered here in one title. In fact, each of these characteristics is the subject of study and research in itself. Although it seems that the models of modern interpretations and the style are considered that they are harmonized with each other; it is also possible to approach and study these subjects separately. Because of to treat that comprehensive subject as academic study and to discuss the characteristics of basic style of the indicated eras, I have distinguished one of the outstanding composers together with one of his compositions. These composers and their compositions are the representatives for every era. Firstly it has been presented briefly by some explanations about the era and the composer. After the study on the selected composition of the composer I have given knowledge about the models of modern interpretations. At the same time I have studied on the subject how the outstanding contemporary players had interpreted these compositions and I have tried to describe that interpretation models. And now after a short introduction, I may present my studies on the distinguished sonatas and the characteristics of basic style of the composers and modern interpretation models. The examplas are presented each in turn, as the Baroque era: J.S.Bach and his BWV 1027 G major Gamba Sonata; as the Classical era: J.Brahms and his E minor Cello-Piano Sonata; as the Impressionistic era: C.Debussy and his D minor Cello Sonata.