Egzersizin yaşam kalitesi ve uyku kalitesine etkisi
Effect of exercise on life quality and sleep quality
- Tez No: 664116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK EROĞLU KOLAYİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, düzenli egzersiz yapan ve yapmayan bireylerin fiziksel aktivite alışkanlıkları, yaşam kaliteleri ve uyku kaliteleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçtan hareketle çeşitli sorulara cevaplar aranmıştır. Düzenli egzersiz yapan bireylerle egzersiz yapmayan bireylerin fiziksel aktivite alışkanlıkları, yaşam kaliteleri ve uyku kalitelerinin incelendiği bu çalışma tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma evreni İstanbul ili İBB Spor İstanbul Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan düzenli spor yapan ve yapmayan üyeler meydana getirmiştir. Çalışma evreninden seçkisiz seçim yöntemiyle 245'i kadın, 255'i erkek olmak üzere toplamda 500 kişi seçilerek örneklem grubu oluşturulmuştur. Bu çalışmada araştırmacı tarafından oluşturulan içeriğinde 10 soru kapsayan kişisel bilgiler formunun yanı sıra Baecke Fiziksel Aktivite Alışkanlık Anketi, Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF 36) ve Pitsburg Uyku Kalitesi İndeksi olmak üzere üç tane veri toplama aracı kullanılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen veri üzerinde ileri analizler yapılmadan önce, verinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla normallik varsayımı test edilmiştir. Bu amaçla Kolmogorov-Smirnov testi yapılmıştır. Verilerin normallik varsayımını karşılayamadığının tespit edilmesi ile non-parametrik testler ile analizler yapılmıştır. Araştırma sonunda, düzenli olarak egzersiz yapan katılımcıların fiziksel aktivite alışkanlıkları egzersiz yapmayan katılımcılardan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Buna göre; fitness, tenis ve yüzme egzersizleri yapan katılımcıların fiziksel aktivite alışkanlık puanları egzersiz yapmayan katılımcılardan anlamlı düzeyde yüksektir. Fakat yaşam kalitesi ve uyku kalitesinde gruplar arası fark belirlenememiştir. Düzenli olarak egzersiz yapan katılımcılardan edinilen bulgular incelendiğinde; fiziksel aktivite alışkanlıklar ile uyku kalitesi arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunurken yaşam kalitesi boyutlarının genelinde anlamlı ilişki belirlenememiştir. Ayrıca, fiziksel aktivite alışkanlıklarda eğitim durumuna göre ve uyku kalitesinde ise medeni duruma göre anlamlı fark belirlenmiştir. Düzenli olarak egzersiz yapmayan katılımcılardan edinilen bulgular incelendiğinde; fiziksel aktivite alışkanlıklar ile uyku kalitesi ile yaşam kalitesi boyutlarının genelinde anlamlı ilişki belirlenememiştir. Ayrıca, uyku kalitesinde yaş grubuna göre anlamlı fark belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between physical activity habits, quality of life and sleep quality of individuals who exercise regularly and those who do not have been examined. Based on this purpose, answers to various questions were sought. This study, which examines the physical activity habits, quality of life and sleep quality of individuals who do regular exercise and individuals who do not exercise, is in the screening model. The study universe of the study consisted of the members who do and do not do sports regularly within the body of Istanbul IMM Sports Istanbul General Directorate. The sample group was formed by choosing a total of 500 people, 245 of whom were women and 255 of whom were men, by random selection method from the study population. In this study, in addition to the personal information form containing 10 questions in the content created by the researcher, three data collection tools were used, namely the Baecke Physical Activity Habit Questionnaire, the Quality of Life Scale (SF 36) and the Pitsburg Sleep Quality Index. Before further analysis on the data obtained from the data collection tools, the normality assumption was tested in order to determine whether the data showed normal distribution. For this purpose, Kolmogorov-Smirnov test were performed. Analyzes were made with non-parametric tests after it was determined that the data could not meet the normality assumption. At the end of the study, the physical activity habits of the participants who exercise regularly were found to be significantly higher than the participants who did not exercise. According to this; The physical activity habit scores of the participants who do fitness, tennis and swimming exercises are significantly higher than the participants who do not exercise. However, there was no difference between the groups in quality of life and sleep quality. When the findings obtained from the participants who exercise regularly are examined; While there was a significant negative correlation between physical activity habits and sleep quality, no significant correlation was found in overall quality of life dimensions. In addition, a significant difference was found in physical activity habits according to education level and sleep quality according to marital status. When the findings obtained from the participants who do not exercise regularly are examined; There was no significant relationship between physical activity habits and sleep quality and quality of life in general. In addition, a significant difference was found in sleep quality by age group.