Kronik özürlü çocuk sahibi annlerde pilates'e dayalı mat egzersizlerinin yaşam kalitesi ve bel ağrısına etkisi
The effect of pilates based exercises on quality of life and back pain in mothers who have cronic disabled child
- Tez No: 248171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİYE ÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Pilates'e dayalı mat egzersizlerinin, kronik özürlü çocukların annelerinde, yaşam kalitesi ve bel ağrısına olan etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya bağımsız yürüme fonksiyonları olmayan kronik özürlü 36 çocuk ve çocukların bel ağrısı problemi olan anneleri dahil edildi. Çalışmaya katılan özürlü çocukların anneleri Pilates egzersizlerinin verildiği grup (n=18) ve kontrol grubu (n=18) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Pilates egzersizleri grubunda yer alan annelere, fizyoterapist eşliğinde 8 hafta, haftada 2 kez 45 dakika Pilates egzersizleri yaptırıldı, kontrol grubundaki annelere herhangi bir egzersiz programı verilmedi. Çalışmanın başında ve 8 hafta sonunda her iki gruptaki annelerin yaşam kaliteleri Kısa Form-36 (SF-36) Yaşam kalitesi anketi ile, bel ağrıları Oswestry Bel Ağrısı Ölçeği (ODI) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to search the effect of Pilates based mat exercises on chronic disabled children?s mothers, quality of life and back pain. In this study, 36 chronic disabled children who have no individual walking function and their mothers who have back pain were included in. Chronic disabled children?s mothers who have participated in our study were divided into two groups such as control group (n=18) and the group which was given pilates exercises (n=18). While mothers in Pilates exercises group practised 45 minutes Pilates exercises with the help of a physiotherapist during 8 weeks twice a week, the other mothers in control group was not given any other exercise programme. In the beginning of this study and 8 weeks later life qualities of mothers in both groups were evaluated by Short Form-36 (SF-36) quality of life questionnaire and their back pain was evaluated by Oswestry disability index (ODI).