Postmenozal dönemde hormon replasman tedavisi ve yapılamayan kadınlarda fonksiyonel egzersiz kapasitenin karşılaştırılması
A comparison of functional exercise capacity in women with and without hormone replacement therapy
- Tez No: 157381
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Erat, S., Postmenopozal dönemde hormon replasman tedavisi yapılan ve yapılmayan kadınlarda fonksiyonel egzersiz kapasitesinin karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2004. Postmenopozal dönemde hormon replasman tedavisi (HRT) yapılmasının kardiyovasküler sistem üzerine olan fizyolojik etkilerinin yanı sıra, fonksiyonel egzersiz kapasitesi üzerine olan etkisini araştıran çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, postmenopozal dönemde HRT yapılan ve yapılmayan kadınlar arasında fonksiyonel egzersiz kapasitesinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya HRT kullanan 58, kullanmayan 86 olgu alınmıştır. Olguların kan lipid düzeyleri, postmenopozal semptomları, koroner arter hastalığı (KAH) risk faktörleri, kemik mineral dansiteleri, 6 dakikalık yürüme testi (6DYT), yaşam kalitesi, depresyon, anksiyete ve fiziksel aktivite düzeyleri değerlendirilmiştir, iki grup arasında 6DYT parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Erat, S., A comparison of functional exercise capacity in women with and without hormone replacement therapy, Hacettepe University, Health Sciences Institute, Master Thesis in Cardiopulmoner Rehabilitation, Ankara, 2004. There are few studies investigating the effects of physiological hormon replacement therapy on cardiovascular system besides the effects on functional exercise capacity. The purpose of this study was to compare functional exercise capacity in postmenopausal women with and without HRT. 58 woman with HRT and 86 women without HRT participated in the study. Blood lipid levels, postmenopausal symptoms, coronary artery disease (CAD) risk factors, bone mineral dansity, six-minute walking test, quality of life, depression, anxiety, and physical activity levels were evaluated. A significant difference was not found in 6MWT parameters between the two groups (p>0.05).