Ortaokul ve lise öğretmenlerinin, özdüzenleme becerileri ile öğrenci başarısı ve öğrenmesine yönelik görüşlerinin incelenmesi
Investigation of secondary school and high school teachers 'self regulation skills with opinions of students' success and learning
  1. Tez No: 664141
  2. Yazar: HAKAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, ortaokul ve lise öğretmenlerinin, özdüzenleme becerileri ile öğrenci başarısı ve öğrenmesine yönelik görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan araştırma betimsel tarama modelinde desenlenmiş nicel bir araştırmadır. Araştırmaya 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının ikinci döneminde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi devlet okulları ve özel okulların ortaokul ve lise kademelerinde eğitim veren, Arnavutköy (n=323) ve Küçükçekmece (n=324) ilçelerinden toplam 647 öğretmen katılmıştır. Öğretmenlere Demografik Bilgi Formu, Öğretmen Özdüzenleme Becerileri Ölçeği (ÖÖDÖ) ve Öğrenci Başarısı ve Öğrenmesine Yönelik Öğretmen Görüşleri Ölçeği (ÖBÖY-ÖGÖ) ölçekleri içeren anket uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre ÖÖDÖ toplam puanı 186.62±41.83 ve değişim aralığı 41-240 olarak bulunmuştur. ÖBÖY-ÖGÖ toplam puan ortalaması ise 38.70±6.49 olup, 15-55 arasında değişmektedir. Cinsiyete göre ÖÖDÖ profesyonel yönelim, ÖÖDÖ duygu kontrol, ÖBÖY-ÖGÖ öğrencinin duyuşsal özellikleri ile başarı ilişkisine yönelik görüş ve ÖBÖY-ÖGÖ öğrencinin ön öğrenmeleri ile başarı ilişkisine yönelik görüş dışındaki tüm boyutların cinsiyete göre farkları istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05). Eğitim kademesine göre ÖÖDÖ içsel ilgi, ÖÖDÖ profesyonel yönelim, ÖÖDÖ ustalık uyumu ve ÖÖDÖ toplam puanlarının gruplar arasındaki farkları istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05). ÖBÖY-ÖGÖ zekâ ile başarı ilişkisine yönelik görüş ve ÖBÖY-ÖGÖ öğrencinin başarısının değiştirilebilirliğine yönelik görüş puanı ile ÖÖDÖ profesyonel yönelim arasında negatif, diğer boyutları arasında pozitif ilişki vardır. ÖBÖY-ÖGÖ toplam puanı ile ÖÖDÖ profesyonel yönelim dışındaki tüm boyutlar arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine middle and high school teachers' opinions on self-regulation skills, student achievement and learning. The research conducted is a quantitative research patterned in a descriptive survey model. 647 teachers from the districts of Arnavutköy (n = 323) and Küçükçekmece (n = 324), who works at the secondary and high school levels of public and private schools affiliated to the Ministry of National Education, participated in the study in the second term of the 2019-2020 academic year. A questionnaire including Demographic Information Form, Teacher Self-Regulation Scale (TSRS) and Teacher Opinion Scale for Student Achievement and Learning (TOS-SAL) was applied to teachers. According to the findings obtained in the study, the total score of the TSRS was found to be 186.62 ± 41.83 and the range of change 41-240. The total score average of the TOS-SAL is 38.70 ± 6.49 and ranges between 15-55. Differences by gender of all dimensions statistically significant according to gender (p 0.05). The differences between the groups in terms of the total scores of the TSRS intrinsic interest according to education level, TSRS professional orientation, TSRS mastery fit, and total scores for the TSRS are statistically significant (p 0.05). There is a negative correlation between TOSSAL opinion on the relationship between intelligence and success, TOS-SAL opinion on the changeability of student success score and professional orientation of TSRS, and a positive relationship between the other dimensions. There is a statistically significant and positive correlation between the total score of TOS-SAL and all dimensions except professional orientation of the TSRS.