Gerçek hayattaki geometri örneklerinin sosyal bir öğrenme ortamı aracılığıyla paylaşımı: Bir durum çalışması
Sharing of real life geometry samples via a social learning environment: A case study
- Tez No: 664140
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SOMYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bir öğrenme ortamı kullanılarak öğrencilerin geometriyi gerçek hayatla ilişkilendirmelerini sağlayacak yapılandırmacı yaklaşıma uygun bir öğretim uygulaması sonucunda, ortaokul öğrencilerinin geometriye yönelik öz yeterlik inançlarındaki değişimin, sosyal öğrenme ortamındaki deneyimlerinin, öğrenme sürecine ve öğrenme ortamına yönelik görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma durum çalışması yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verileri, Cantürk-Günhan ve Başer (2007) tarafından geliştirilen geometriye yönelik öz-yeterlik ölçeğinden elde edilmiştir. Nitel veriler ise görüşme formları, anketler, yansıtma soruları, öğrencilerin sistemle olan etkileşimleri (gerçekleştirilen haftalık etkinlikler, yaptıkları beğeniler, yorumlar ve tartışma sorularına verilen cevaplar ile arkadaşlarının cevaplarına yaptıkları yorumlar) ve araştırmacı tarafından alınan gözlem notları aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan bir devlet okulunda 2019-2020 eğitim öğretim yılında öğrenim görmekte olan 6. Sınıf öğrencileridir. Araştırmada kullanılan öğrenme ortamı Jonassen (1991) tarafından geliştirilen yapılandırmacı öğrenme ortamı tasarım ilkeleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. 20 Nisan 2020 ve 29 Mayıs 2020 tarih aralığında süren uygulama boyunca tüm etkinlikler, sosyal bir öğrenme platformu olan Edmodo üzerinden öğrencilerle paylaşılmıştır. 6 hafta süren uygulama boyunca, öğrencilere daha önce geometriyle ilgili öğrendikleri teorik bilgileri gerçek hayatla ilişkilendirmelerini sağlayacak etkinlikler verilmiştir. Her hafta sunulan iki ya da üç etkinlik kapsamında, öğrencilerden günlük hayatta karşılaştıkları kare, dikdörtgen gibi çeşitli geometrik şekillerle ilgili kendilerine ilginç gelen örnekleri fotoğraflayarak Edmodo sisteminde oluşturulan kapalı grupta uygun etiketlerle arkadaşları ile paylaşmaları istenmiştir. Ayrıca, sisteme yükledikleri geometrik şekillerle ilgili istenilen hesaplamaları yapmaları ve zaman tünelinden ve tartışma forumundan paylaşılan sorularına yanıt vererek, arkadaşlarının yanıtları arasında katılmadıklarına gerekçelerini de belirterek yorum yapmaları ve o hafta gerçekleştirdikleri etkinliklere yönelik yansıtma sorularını cevaplamaları istenmiştir. Bunlara ek olarak, uygulama kapsamında öğrencilerden arkadaşlarının yükledikleri üçgen, geometrik cisim ve bayrak örneklerini sınıflandırmaları ve en beğendikleri fotoğrafları gerekçeleri ile birlikte paylaşmaları istenmiştir. Araştırmadan elde edilen nicel veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ve Bağımlı Örneklemler t-Testi kullanılarak, nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; yapılan uygulama sonrasında öğrencilerin geometriye yönelik öz yeterliğinde anlamlı bir artış olduğu görülmüştür. Ayrıca, ölçeğin üç ayrı boyutunda da son test lehine farklılık meydana geldiği, Olumlu Öz-yeterlik İnançları ve Olumsuz Öz-yeterlik İnançları alt boyutlarında istatistiksel olarak bu farkın anlamlı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin sosyal öğrenme ortamındaki deneyimleri ile öğrencilerin öğrenme sürecine ve öğrenme ortamına yönelik görüşleri analiz edilmiştir. Uygulama sonrasında, öğrencilerin günlük yaşam matematik ilişkisini kurma, uygulama kapsamında araştırma yapma ve içerik üretme, sosyal medya ortamını öğrenme amaçlı kullanma, uygulama kapsamındaki sosyal etkileşimlerde bulunma ve uygulama kapsamındaki yansıtma sürecine yönelik genel olarak olumlu görüşlere sahip oldukları belirlenmiş, olumlu ve olumsuz görüşlerin nedenleri ortaya çıkartılmıştır. Bunlara ek olarak, uygulamaya yönelik öğrencilerin genel değerlendirmeleri ve uygulamada yaşanan problemler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the change in middle school students' self-efficacy beliefs towards geometry, their experiences in the social learning environment, and their views on the learning process and learning environment, as a result of a teaching application in accordance with the constructivist approach that will enable students to relate geometry to real life using a social learning environment. Case study research methodology was used in this study. The quantitative data of the study were obtained from the self-efficacy towards geometry scale developed by Cantürk-Günhan and Başer (2007). Qualitative data, on the other hand, were collected through interview forms, questionnaires, reflection questions, students' interactions with the system (weekly activities, their likes, comments and answers to discussion questions and their comments on the answers of their friends) and observation notes taken by the researcher. The study group of the research is 6th grade students studying in a state school in Çankaya district of Ankara province in the 2019-2020 academic year. The learning environment was prepared according to the constructivist learning environment design principles developed by Jonassen (1991). During the implementation, which realized between 20 April 2020 and 29 May 2020, all activities were shared with students through Edmodo. During the 6-week practice, students were given activities that would enable them to relate the theoretical knowledge they have previously learned about geometry to real life. Within the scope of these two or three activities offered every week, students were asked to photograph interesting examples of various geometric shapes such as squares and rectangles that they encounter in daily life and share them with their friends with appropriate labels in a closed group created in the Edmodo system. In addition, they were asked to make the desired calculations about the geometric shapes they uploaded to the system, to respond to the question shared from the time tunnel and discussion forum every week, to comment on responses they disagree with by explaining their reasons and to answer the reflection questions regarding the activities they performed that week. Moreover, the students were asked to classify the triangle, geometric object and flag examples uploaded by their friends and share their favorite photos with their reasons. The quantitative data obtained from the research were analyzed using the Wilcoxon Signed Ranks test and the Dependent Samples t-Test, while the qualitative data were analyzed by content analysis method. According to the results of the research; there was a significant increase in students' self-efficacy towards geometry after the implementation. In addition, it was determined that there was a difference in favor of the post-test in all three dimensions of the scale, and this difference was statistically significant in the Positive Self-Efficacy Beliefs and Negative Self-Efficacy Beliefs sub-dimensions. Moreover, the students 'experiences in the social learning environment and students' views towards the learning process and learning environment were analyzed. After the implementation, it was determined that the students generally had positive opinions about e establishing the relationship between daily life and mathematics, conducting research and producing content within the scope of the application, using the social media environment for learning purposes, engaging in social interactions within the scope of the application and the reflection process within the scope of the application and the reasons for the positive and negative opinions have been revealed. In addition to these, the general evaluations of the students regarding the application and the problems experienced in the implementation were presented.