The social construction of childhood in the Ottoman society: A socio-legal analysis of childcare in early Eighteenth-century Üsküdar
Osmanlı toplumunda çocukluğun sosyal inşası: On sekizinci yüzyıl başları Üsküdar'da çocuk bakımının sosyo-hukuki analizi
  1. Tez No: 664183
  2. Yazar: EYÜP ENSAR DAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜÇLÜ TÜLÜVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez, 18. Yüzyıl başlarında Osmanlı Üsküdar'ında çocuk bakımı açısından çocukluk kavramını incelemektedir. Üsküdar Şer'iyye Sicillerini kullanarak, çocukların velayeti, nafakası ve vasiliği anlamında çocuk bakımının sosyo-hukuki analizinin yapılması amaçlanmaktadır. Bu tezin sosyo-hukuki yaklaşımı, erken modern Osmanlı toplumunda çocukluğun sosyal ve hukuki yapılarına ilişkin sonuçları aile ilişkileri bağlamında sunduğundan, bu tez, ebeveyn-çocuk ilişkileri bağlamında çocukluk kavramının inşası, çocuk bakımının önemi ve farklı çocukluk dönemleri bazında çocukların sosyal konumu üzerine bir analiz sunmaktadır. Bu bağlamda, bu tezin iki temel amacı vardır: Birincisi ergenliğe ulaşana kadar çocuk bakımını velayet ve nafaka açısından anlamak ve ikincisi çocukluktan yetişkinliğe geçişin boyutlarını çocuk vesayetinin önemi açısından incelemek.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of childhood in terms of childcare in Ottoman Üsküdar in the early eighteenth century. By using Üsküdar Sharia court records, it is aimed to conduct a socio-legal analysis of childcare as custody, maintenance and guardianship of children. Since the socio-legal approach of this thesis presents the results of the social and legal structures of childhood in early modern Ottoman society in family relations, this thesis presents an analysis on the construction of the concept of childhood in the context of parent-child relationships, the importance of childcare, and the social position of children in different childhood periods. In this context, this thesis has two main objectives: The first is to analyze childcare in terms of custody and maintenance until adolescence, and the second is to explore the dimensions of transition from childhood to adulthood in terms of the importance of child guardianship.