Elektif sezaryen operasyonlarında uygulanan genel anestezi ve spinal anestezi yöntemlerinin postoperatif atelektazi üzerine etkilerinin akciğer ultrasonografisi ile belirlenmesi
Determination of the effects of general anesthesia and spinal anesthesia methods on postoperative atelectasis in elective cesarean operations by lung ultrasonography
  1. Tez No: 664204
  2. Yazar: ERHAN KARACA
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SEMA CANDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç. Bu çalışmada, elektif sezeryan cerrahisi geçiren hastalarda spinal veya genel anestezi yöntemlerinin perioperatif dönemde gelişen atelektazi üzerine etkisinin akciğer ultrasonografisi (LUS) ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem. Prospektif tipte olan bu araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ameliyathanesi'nde 1 Ocak 2020- 30 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Hasta onamları alındıktan sonra elektif sezeryan operasyonu geçirecek, 18-40 yaş arası 47 gebe çalışmaya alındı. Toplam 47 gebenin %48,9'u (Grup 1, n:23) spinal anestezi (SA) ile, %51,1'i (Grup 2, n:24) genel anestezi (GA) ile opere edildi. Preoperatif ve postoperatif dönemde 12 farklı kadranda LUS skorları kaydedildi. Bulgular.
Özet (Çeviri)
Aim. In this study, it was aimed to evaluate the effect of spinal or general anesthesia methods on atelectasis via lung ultrasonography (LUS) in the perioperative period in patients who underwent elective cesarean surgery. Method. This prospective study was carried out in Health Sciences University Kocaeli Derince Training and Research Hospital Operating Room between January 1, 2020 and September 30, 2020. After obtaining consent from the patients, 47 pregnant women between the ages of 18-40 who were to undergo elective cesarean section were included in the study. 48.9% of 47 pregnant women (Group 1, n: 23) were operated with spinal anesthesia (SA), 51.1% (Group 2, n: 24) under general anesthesia (SA). LUS scores were recorded in 12 different quadrants in the preoperative and postoperative periods. Results.