Candida türlerinin vorikonazol ve flukonazol duyarlılık profillerinin araştırılması
Investigation of voriconazole and fluconazole susceptibility profiles of candida species
- Tez No: 664203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada 10 yıl önce izole edilen kandida suşları ve günümüz izolatlarındaki antifungal duyarlılığını karşılaştırmak ve küçük bir örneklemde son on yıldaki değişimi izlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 10 yıldan daha uzun süre önce izole edilmiş 17 stok kandida izolatı ve 47 yeni izolat olmak üzere toplam 64 klinik izolat dahil edildi. Klinik izolatların dağılımı; C.albicans 20, C.parapsilosis 25, C.tropicalis 9, C.glabrata 6, C.krusei 3 ve C.lusitaniae 1 izolat şeklinde idi. Çalışma izolatları yaygın kullanılan antifungaller olan flukonazol ve vorikonazol için test edilirken, dirençli suşların tedavisinde önemli bir seçenek olan kaspofungin için de test edildi. Sonuçlar CLSI M44-A2 ve CLSI M60 kriterlerine göre değerlendirildi. Bulgular: Çalışma grubu 39 erkek, 21 kadın ve 4 çocuktan (tüm çocuklarda C.parapsilosis izole edildi) oluşurken, yaş ortalaması 55,4 (±21,2) idi. Bir C.parapsilosis izolatı hariç tüm izolatlar kaspofungine duyarlı bulundu. C.parapsilosis için eski izolatlarda flukonazol direnci saptanmazken, yeni izolatların %14,3'ünün (2/14) doza bağlı duyarlı ve %35,7'sinin (5/14) ise flukonazole dirençli olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to compare the antifungal susceptibility of candida strains isolated 10 years ago and today's isolates, and thus to monitor the change in the last ten years in a small sample. Material and Method: A total of 64 clinical isolates were included in the study; 17 stock candida isolates (isolated more than 10 years ago) and 47 new isolates. Distribution of clinical isolates; C.albicans 20, C.parapsilosis 25, C.tropicalis 9, C.glabrata 6, C.krusei 3, and C.lusitaniae 1 isolate. Study isolates were tested for fluconazole and voriconazole which were the commonly used antifungals, while were also tested for caspofungin, an important option in the treatment of resistant strains. The results were evaluated according to the CLSI M44-A2 and CLSI M60 criteria. Results: The study group consisted of 4 children (C.parapsilosis was isolated in all children), 21 women, and 39 men, while the mean age was 55.4 (± 21.2). While no fluconazole resistance was found for the old C.parapsilosis isolates, it was found that 14.3% (2/14) of the new isolates were dose-dependent susceptible and 35.7% (5/14) were fluconazole resistant.