Meme kanseri olgularının aksiller USG ve biyopsi bulguları ile moleküler alt tipleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
- Tez No: 664205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKDOĞAN GEMİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç:Amacımız meme kanserli hastalarda, aksiller ultrasonografi (AUS) bulgularının ortaya koyulması, bu bulguların metastatik hastalığı yakalama başarısını ve meme kanseri moleküler alt tiplerinin AUS'un etkinliği açısından fark yaratıp yaratmadığını araştırmaktır. Meme kanserinde hastalığın aksiller lenf nodlarına yayılımının bilinmesi tedavi planlamasında büyük önem taşımaktadır. Gereç-Yöntem: Bu çalışmaya Ocak 2017-Kasım 2019 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalında AUS yapılan, Genel Cerrahi Kliniğinde cerrahi tedavisi gerçekleştirilen ve patoloji sonucu invaziv meme karsinomu ile uyumlu bulunan 433 hasta dahil edildi. Hastalar histopatolojik çalışmalar sonucu hormon reseptör durumuna (östrojen, progesteron, HER2) ve ki-67 düzeyine göre moleküler alt tiplere ayrılarak lenf nodu tutulumu, AUS bulguları, TNM sınıflaması gibi parametreler bu alt tipler için değerlendirildi. Bulgular: Toplam 433 meme kanseri olgusu dahil edildi. Popülasyonumuzda en sık görülen alt tip 187 olguda (% 43,2) Luminal B idi, bunu 174 Luminal A tümör vakası (% 40,2), 43 adet üçlü negatif tümör (% 9,9) ve 29 HER2 tümör vakası (% 6,7) izlendi. AUS'un sensitivitesi alt tipler arasında önemli ölçüde farklılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study is to reveal the findings of axillary ultrasonography (AUS) in breast cancer patients, the success of these findings in detecting metastatic disease and to investigate whether the molecular subtypes of breast cancer make a difference in terms of the effectiveness of AUS. Materials and Method: This study was conducted between January 2017 and November 2019 in the Radiology Department of Bakırköy Training and Research Hospital, 433 patients who underwent AUS and surgical treatment, whose pathology results were found to be compatible with invasive breast carcinoma were included. As a result of these histopathological studies, the patients were divided into molecular subtypes according to their hormone receptor status (estrogen, progesterone, HER2) and ki-67 level, AUS findings were used for these subtypes. Results: A total of 433 breast cancer cases were included. The most common subtype in our population was Luminal B in 187 cases (% 43.2), including 174 Luminal A tumor cases (% 40.2), 43 triple negative tumors (% 9.9) and 29 HER2+ tumor cases (% 67) detected. There was a significant difference for PPV between triple negative tumors and other molecular subtypes (% 90 vs.