İntertrokanterik femur kırığı olan 65 yaş üstü hastalarda kısa ve uzun sefalomedüller çivi uygulamasının karşılaştırmalı sonuçları
Comparative results of short and long cephalomedullary nail application in patients over 65 years of age with intertrochanteric femoral fracture
  1. Tez No: 664206
  2. Yazar: CENGİZ ŞENCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Femur intertrokanterik bölge kırıkları özellikle yaşlı ve osteoporotik hastalarda görülen kırıklardır. Bu kırıkların tespitinde proksimal femur çivisi uygulaması her geçen gün artmakta ve tedavide birinci seçenek haline gelmektedir. Çalışmamızda intertrokanterik femur kırığı nedeniyle cerrahi operasyon planladığımız hastalara tespit için kısa ya da uzun sefalomedüller çivi uyguladık ve bu iki çivi grubu arasında klinik, radyolojik ve fonksiyonel açıdan fark olup olmadığını araştırdık. Yöntem: Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Nisan 2017 ile Haziran 2020 tarihleri arasında femur intertrokanterik kırığı nedeniyle opere edilen, 65 yaş üstü olan, kısa ya da uzun sefalomedüller çivi ile tespit edilen, patolojik kırık ve trokanterik bölgede eski kırık öyküsü olmayan 90 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 28 tanesine uzun sefalomedüller çivi, 41 tanesine kısa sefalomedüller çivi uygulandı. Erkek ve kadın oranı 21/48 saptandı. Ortalama yaş 81 bulundu. Kırık tipleri incelendiğinde %27,5 AO 31A1, %47,8 AO 31A2, %24,7 AO 31A3 mevcuttu. Uzun çivi grubunda %28,6, kısa çivi grubunda ise %12,2 oranında komplikasyon görülmüş, gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Kırık mekanizması, operasyon için bekleme süresi, toplam yatış süresi, postop yoğun bakım oranı, Tip-Apeks Mesafesi, Redüksiyon Kalitesi, Cleveland Bosworth Skalası, Singh İndeksi, Harris Kalça Skoru ve Parker Palmer Mobilite Skoru açısından gruplar arasında anlamlı fark görülmemiştir. Hastalardan 21 tanesi ilk 6 ayda ölmüştür. Ölüm oranları uzun çivi grubunda %30, kısa çivi grubunda %18 bulunmuş, gruplar arasında anlamlı fark görülmemiştir. Uzun çivi grubunda cerrahi süre, kanama miktarı ve transfüzyon oranı kısa çivi grubuna göre anlamlı oranda yüksek bulunmuştur. Sonuçlar: Uzun yıllardır proksimal femur kırıkları cerrahi tedavisi çeşitli implantlar ile yapılmaya çalışılmış, karşılaşılan sorunlar nedeniyle bu süreçte daha farklı, etkin ve başarılı implantlar dizayn edilmiştir. Çalışmamızda femur intertrokanterik kırıklarının tedavisi için kullandığımız kısa ve uzun sefalomedüller çivi sonuçlarına göre, kısa ve uzun çivi grupları arasında klinik, fonksiyonel ve radyolojik açıdan anlamlı fark görülmemiş ancak ameliyat süresi, kan kaybı ve transfüzyon oranı uzun çivi grubunda daha yüksek bulunmuştur. Çalışmamızın kısıtlılıkları nedeniyle, kısa ve uzun sefalomedüller çivilerin intertokanterik kırıklardaki kesin etkilerini belirlemek için daha geniş hasta grupları ve uzun takip sürelerinin olduğu prospektif araştırmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Femoral intertrochanteric fractures are especially common in elderly and osteoporotic patients. Proximal femoral nail application is increasing day by day in fixing these fractures and becomes the first choice in treatment. In our study, we applied short or long cephalomedullary nails for fixation to patients for whom we planned surgery for intertrochanteric femur fracture and we investigated whether there was any clinical, radiological and functional difference between these two nail groups. Method: A total number of ninety patients over 65 years of age, who had no history of pathological fractures and previous fractures in the trochanteric region were included in this study and these patients were operated for femur intertrochanteric fracture with short or long cephalomedullary nail fixation between April 2017 and June 2020 at Sultan 2. Abdülhamid Han Training and Research Hospital. Results: Long cephalomedullary nail was applied to 28 patients and short cephalomedullary nail was applied to 41 patients. Male and female ratio was 21/48. The average age was 81. The following ratios were present when fracture types were examined; 27,5% AO 31A1, 47,8% AO 3 1A2, 24,7% AO 31A3. Complications were observed with a rate of 28.6% in the long nail group and 12.2% in the short nail group and no significant difference was found between the groups. There were no significant differences between the groups in terms of fracture mechanism, time to surgery, total hospitalization time, postoperative intensive care rate, Tip-Apex Distance, Reduction Quality, Cleveland Bosworth Scale, Singh Index, Harris Hip Score and Parker Palmer Mobility Score. 21 of the patients died in the first 6 months. Mortality rates were 30% in the long nail group and 18% in the short nail group, and there was no significant difference between the groups. Surgical time, bleeding amount and transfusion rate were significantly higher in the long nail group compared to the short nail group. Conclusion: Surgical treatment of proximal femur fractures has been attempted with various implants for many years, and due to the problems encountered, different, effective and successful implants have been designed in this process. In our study, according to the results of the short and long cephalomedullary nails we used for the treatment of femoral intertrochanteric fractures, no significant difference was found between the short and long nail groups in terms of clinical, functional and radiological terms but operation time, blood loss and transfusion rate were higher in the long nail group. Due to the limitations of our study, prospective studies with larger patient groups and longer follow-up periods are required to determine the precise effects of short and long cephalomedullary nails on intertochanteric fractures.