Eğitim birey için mi toplum için mi
Is education for individual or community
- Tez No: 664210
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Rönesans dönemiyle beraber ortaya çıkan birey kavramı düşünce dünyasını derinden etkilemiş birey toplum çatışması böylece başlamıştır. Bu çatışmanın en etkili olduğu alanlardan biri de eğitimdir. İlkçağ'dan günümüze kadar farklı filozoflar tarafından birey toplum sorunu üzerine radikal görüşler sunulduğu gibi bireyi toplum içerisinde mümkün gören görüşler de vardır. Farklı bireycilik anlayışları ve zamanla değişen toplumcu bakış açıları eğitimin planlama ve uygulama süreçlerini belirlemiştir. Bu süreçte belirleyici olan görüşler bireyle toplum arasındaki ilişkiyi belli bir temelde açıklayarak çatışmayı aşmaya çalışır. Diğer yandan, bireyci anlayışlar arasında yer alan egoist bireycilik bireyi ahlaki ya da psikolojik anlamda egolarına bağlı olarak açıklayarak toplumun göz ardı edilmesine neden olur. Antik Yunan'da başlayan, Ortaçağ'da ve hatta Rönesans sonrasında gelenekçi gruplar tarafından sürdürülen toplumcu düşünceler birey özgürlüklerinin kısıtlanması sonucunu ortaya çıkarır. Bu düşünceler birey ve toplum arasında çatışma yaratır. Çalışmada öncelikle bireycilik görüşü incelenmiş, bireyciliğin temel unsurları ortaya konulmuştur. Daha sonrasında toplumcu görüşü destekleyen filozoflar ve düşünce akımlarına yer verilmiştir. Buna göre eğitimin toplumsal amaçları mı yoksa bireysel amaçları mı gerçekleştirmesi gerektiği araştırılmıştır. Eğitimde amaç, yöntem, materyal seçimi, öğretmenin rolü gibi meselelere felsefi anlamda birey toplum konusu temelinde yer verilmiştir. Bu anlamda tek bir felsefi perspektiften meseleye yaklaşmamak sorun için daha etkili bir olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of the individual, which emerged with the Renaissance era, deeply influenced the world of thought, and thus individual-society conflict started. Education is one of the areas where this conflict is most effective. Since antiquity, there have been radical views on the issue of individual society by different philosophers and opinions that consider the individual possible within the society. Different understandings of individualism and variable perspectives of communitarianism have determined the planning and implementation processes of education. The views in this process try to overcome the conflict by explaining the relationship between the individual and society on a certain basis. On the other hand, egoistic individualism, which is among the individualist understandings, causes the society to be ignored with its egoist individual in a moral or psychological sense. Communitarian thoughts that started in Ancient Greece, continued by traditionalist groups in the Middle Ages and even after the Renaissance bring about the restriction of individual freedoms. These thoughts create conflict between the individual and society. At the beginning of this study, the view of individualism is analyzed and its main features are introduced. After individualism, the philosophers and thoughts that support the community are introduced. According to these thoughts, it has been investigated whether education should achieve social goals or individual goals. In this sense, it is more effective to approach the issue from various philosophical perspectives.