İhracat pazarlama stratejilerinin ihracat performansına etkisi: Türkiye için mikro veri analizi
The effect of export marketing strategies on export performance: Micro data analysis for Turkey
  1. Tez No: 664223
  2. Yazar: ZEHRA GİDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT ŞARKGÜNEŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ülke sınırlarının teknolojik gelişmelerle birlikte ortadan kalkması ve ticaretin global dünyada daha serbest bir şekilde uygulanabilmesi ile uluslararası pazarlar daha geniş kitlelere hitap etmeye başladı. Müşteri potansiyelinin artması ulusal pazar firmaları için uluslararası pazarları çekici hale getirdi. Daha yüksek müşteri potansiyeli ile daha yüksek performans beklentisi pazarlardaki hareketliliği arttırdı. Uluslararası pazarların genişlemesi ise firmalar arası rekabetlerin çoğalmasına sebep oldu. Bu pazarlarda firmaların avantaj üstünlüklerini sağlaya bilmek için çeşitli ihracat stratejileri geliştirmeleri ve uygulamaları gerekmiştir. Hedef pazar müşterilerinin talepleri ve istekleri doğrultusunda hareket eden şirketler ürün farklılaştırma, inovasyon (yenilik) yolları ve ihracat stratejileri ile rekabet üstünlüğü kazanırken ihracat performanslarını yükseltmeyi amaçlamışlardır. Bütün dünyanın global bir pazara dönüştüğü günümüzde inovasyon süreçleri ile şirketlerin sürekli kendilerini yenileyerek örgütsel sistem, vizyon ve ürün performansını arttırmak sadece rakiplerine karşı değil aynı zamanda kendi gelişmişlik düzeyleri içinde gerekli hale gelmiştir. Bu çalışmada uluslararası pazarlarda rekabet üstünlüğü sağlamaya çalışan, Türkiye'de ihracat faaliyeti gösteren firmaların uyguladıkları ihracat stratejilerinin ihracat performansı üzerinde ne derece etkili olduğu regresyon analizi yapılarak ve stratejilerin birbirleri ile ilişkisi uygulanan anket verileri kullanılarak korelasyon analiziyle ölçülmüştür 2019 ve 2020 yıllarındaki toplam satışlar içerisindeki ihracat oranı ile ihracat stratejileri arasındaki fark araştırılmış ve ANOVA analizi yapılmıştır. Çalışmada öncelikle Kaynak Temelli Strateji, Endüstriyel Organizasyon Temelli Strateji, Örgütsel Öğrenme Teorisi ve Olumsallık (Acil Durum) Teorisi değişkenleri kullanılarak ihracat strateji ve teorilerinin ihracat performansına olan etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın sonunda ihracat performansını arttırmaya yönelik stratejiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the disappearance of the country's borders as well as technological developments and the application of trade more freely in the global world, international markets have begun to attract a wider audience. Increasing customer capabilities has made international markets attractive to national market companies. Increased customer potential and high performance expectations have increased market mobility. The expansion in international markets increased competition between companies. In these markets, companies have had to develop and implement various export strategies in order to obtain advantages. Companies that operate according to the requirements of the target customers in the market, aim to increase their export performance while gaining a competitive advantage by distinguishing products, innovation methods and export strategies. In today's world, as the whole world has transformed into a global market, it is imperative that companies constantly renew themselves and increase their organizational system, vision and product performance, not only against their competitors but also within their own levels of development. In this study, trying to gain a competitive advantage in the international market, export activities of firms in Turkey they implement export strategies, export performance is highly effective on what has been measured by regression analysis, Correlation analysis was applied to measure the relationship of strategies with each other. The difference between the export rate in total sales in 2019 and 2020 and export strategies was sought and ANOVA analysis was made. In this study, the effects of export strategies and theories on export performance were investigated by using the variables of Resource Based Strategy, Industrial Organization Based Strategy, Organizational Learning Theory and Contingency Theory. At the end of the study, strategies to increase export performance were determined.