80 yaş üstü açık kalp cerrahisi geçirmiş hastalarda postoperatif enfeksiyon gelişimini etkileyen risk faktörleri
Risk factors affecting the development of postoperative infection in patients over 80 years old with open heart surgery
  1. Tez No: 664249
  2. Yazar: EMİNE DUDU CAN
  3. Danışmanlar: UZMAN OP.DR.SEVİNÇ BAYER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada açık kalp cerrahisi geçiren 80 yaş üstü hastalarda preoperatif, peroperatif ve postoperatif enfeksiyona etki eden faktörleri saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif, gözlemsel olarak planlandı. Çalışmaya 2016 ve 2018 tarihleri arasında kliniğimizde açık kalp cerrahisi geçiren 80 yaş üstü 110 hasta dahil edildi. Çalışma da hastaların preoperatif demografik verileri, peroperatif operasyona ve hastaya ait veriler ve postoperatif yoğun bakım ve servis yatışlarındaki verileri hastane kayıt sisteminden retrospektif olarak tarandı, istatistiksel olarak sonuçlar karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler için Number Cruncher Statistical System (NCSS) programı kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık p0,05). Postoperatif enfeksiyon varlığına göre olguların European System for Cardiac Operative Risk Evaluation II (euroscore II), Society For Thoracic Surgeons (STS) Skorlama Sistemi, pulmoner basınç ve preoperatif ejeksiyon fraksiyonu (EF) ölçümleri, istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine the factors affecting preoperative, peroperative and postoperative infection in patients over 80 years of age who underwent open heart surgery. Material and Method: The study was planned retrospectively, observationally. A total of 110 patients over the age of 80 who underwent open heart surgery in our clinic between 2016 and 2018 were included in the study. In the study, the preoperative demographic data of the patients, the data related to the peroperative operation and the patient, and the data on the postoperative intensive care and service admissions were retrospectively scanned from the hospital registry system, and the results were compared statistically. The NCSS (Number Cruncher Statistical System) program was used for statistical analysis. Statistical significance was accepted as p0,05). Euroscore II, STS, pulmonary pressure and preoperative EF measurements of the cases do not show a statistically significant difference according to the presence of postoperative infection (p>0,05).