Acil servise akut koroner sendrom nedeniyle başvuran hastalarda serum netrin 1 düzeylerinin tanı ve prognoz üzerine etkisi
Effect of serum netrin-1 levels on diagnosis andprognosis in patients admitted to the emergencyservice for acute coronary syndrome
- Tez No: 664250
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER, DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş Biz bu çalışmada acil servise akut koroner sendrom nedeniyle başvuran hastalarda serum netrin 1 düzeylerinin hastaneye geliş, anjiografi sonrası farklı olup olmadıgını ayrıca tanı ve prognoz üzerine etkisi belirlenmeyi amaçladık. Metot Çalişma Ekim 2013 ile Mart 2014 tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde yapıldı. Akut koroner sendrom tanısı alan çalışma kriterlerine uygun hastalar STEMI ve NSTEMI olarak ikiye ayrıldı. hastalara KİLLİPS, STEMI TİMİ, NSTEMI TİMİ, GRACE gibi risk skorlaması yapıldı. Kontrol grubu acil servise başvuran herhangibir hastalığı olmayan sağlıklı erişkinden oluşturuldu . Her iki grupta netrin-1 düzeyleri çalışıldı. Bulgular Çalışmaya 188 hasta ve 50 kontrol grubu olmak üzere toplam 233 kişidahil edildi. Vaka grubunun yaş ortalaması kontrol grubunun yaş ortalaması arasında fark yoktur. Vaka grubunun hastaneye geliş netrin -1 düzeyleri kontrol grubundan daha yüksekti. (p0,05) . Tartışma Netrin-1'ler nöral ve vasküler gelişim için önemli öncü proteinleridir, Netrin-1'in ateroskleroz, anjiyogenez ve iskemi-reperfüzyon hasarında önemli bir kardiyoprotektif ajandır.Literatürde akut koroner sendronda tanı prognoz ve risk skorlamasında birçok belirteçler kullanılmıştır. Sonuç Çalışmamız bu konuda yapılmış ilk çalışma olup akut koroner sendromda netrin-1 düzeyi yüksektir. Anjiyografi sonrası TİMİ 3 akım sağlanan hastalarda netrin -1 düşüktür. TİMİ ve GRACE gibi risk skorlarında risk grubu arttıkça netrin -1 düzeyi artmıştır. Netrin-1 düzeylerinin mortalite ile ilişkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
İntroduction In this study we aimed to determine whether there is difference in netrin 1 levels between hospital admission and after angiography at patients who are admitted to emergency service with acute coronary syndrome and also its effects about differential diagnosis and prognosis. Methods This study was conducted from october 2013 to march 2014 in the emergency department at Konya Research and Education Hospital .Patients who are meeting inclusion criterias and diagnosed with acute coronary syndrome ; were divided into two groups as STEMI and NSTEMI. Risk scoring systems like KILLIPS, STEMI TİMİ, NSTEMI TİMİ, GRACE were used for this study. Control groups consisted of healthy adults without any diseases. Netrin 1 levels were evaluated for both groups. Results 233 participants who are consist of 188 patients and 50 control groups were included in the study.Netrin 1 levels on admission to hospital was higher at case group comparing to control group(p0,05) Discussion Netrin 1 is an important precursor protein for neural and vascular development. İt is an important cardioprotective agent in atherosclerosis , angiogenesis and ischemia reperfusion damage. İn recent literature there are several markers which are used for diagnosis , prognosis and risk scoring of acute coronary syndrome. Conclusion Our study is the first study which is made about this topic. Netrin 1 levels are high on atherosclerosis. Netrin 1 levels are low after angiography at TIMI 3 flow provided patients. At TIMI and GRACE scoring systems higher risk groups causes increase in netrin 1 levels . There is no correlation between netrin 1 levels and mortality.