Yatılı tedavi gören kızamık vakalarının demografik özellikleri
Demographic characteristics of hospitalised measles patients
- Tez No: 664251
- Danışmanlar: DR. RENGİN ŞİRANECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Kızamık, kızamık virusunun etken olduğu akut, ateşli, çok bulaşıcı, döküntülü bir enfeksiyon hastalığıdır. Kızamık virusu Paramyxoviridae ailesinin Morbilivirus genusunun insanlarda hastalık yapan tek üyesidir. Etkin aşılamanın sürdürülmesi korunmada temel unsurdur. Çalışmamızın amacı hastanemizde yatılı tedavi görmüş kızamık vakalarının demografik özelliklerini değerlendirmek, aşılama durumlarının bu özellikler ve geçirilen komplikasyonlar ile ilişkisini incelemektir. Yatılı tedavi görmüş 131 hastanın demografik özellikleri, aldığı tedaviler, biyokimyasal parametreleri ve geçirdikleri komplikasyonlar epikrizler üzerinden geriye dönük olarak incelenmiştir. Hastaların aşılama durumu ile ilgili bilgiler epikrizlerden ve telefon ile bire bir irtibat kurarak öğrenilmiştir. Yapılan değerlendirmelerde hastalarda %29 ev içi temas, %1.5 ev dışı temas, %0.7 okul teması ile bulaş olduğu görülmüştür. Hastaların klinik durumuna baktığımızda %87 üsye semptomları, %19.8 koplik lekeleri, %19.1 konjonktivit olduğu görüldü. Uygulanan tedaviler değerlendirildiğinde; A vitamini %96.9, antibiyotik %95.4, intravenöz immunglobulin %2.3, probiyotik %0.8 oranında uygulanmıştı. Hastaların ikametleri değerlendirildiğinde %16 Küçükçekmece, %15 Fatih, %13 Esenyurt, %8 Sultangazi başta olmak üzere sosyoekonomik düzeyi orta-düşük semtlerde yoğunlaştığı saptandı. Hastaların aşılama durumları incelendiğinde; %34.4 12 ay altı henüz aşı zamanı gelmemiş hastalar, %37.4 aşı takibi olmayan hastalar, %28.2 aşılı ve takipli hastalar olduğu izlendi. Hastaların yatış süresi; komplikasyon, yaş grubu ve cinsiyet açısından değerlendirildiğinde istatistiksel anlamlı fark izlenmedi. Yaş grupları ve cinsiyetler arası aşı takibi açısından anlamlı fark yoktu. Kızamık özellikle aşılamada eksiklikler olan gelişmekte olan ülkelerde yüksek bulaşıcılık düzeyi sebebi ile toplum sağlığını tehdit etmeye devam etmektedir. Şimdiye kadarki metaanalizler yatılı tedavi gören kızamık vakalarının %1 düzeyinde mortalite riskine sahip olduğu , %6-20 düzeyinde morbidite gelişimine sebep olan komplikasyonları beraberinde getirdiğini göstermiştir. Kızamık yüksek bulaşıcılık düzeyine sahip sıkı aşılama disiplini gerektiren bir hastalıktır. Aşılama sürekli yüksek oranda sürdürülmeli bu disiplindeki gevşemelerin kolaylıkla yeni salgınlara sebep olabileceğinin bilincinde olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Measles is a severe contagious virus infection which makes fever and rash acutely. The agent is Morbilivirus in Paramyxoviridae family. Effective vaccination is the key factor of preventation. Aim of our study is researching the demographic values of hospitalized patients and investigate the relationship between vaccination, treatment and complications. Medical data acquired from epicrisis retrospectively. Families called from telephone for vaccination info. The contamination wherebouts were detected as house (%29), outside playgrounds (%1.5) and schools (%0.7). Clinical presentations were flu like symptoms (%87), coplic spots (%19.8) and conjuctivitis (%19.1). Vitamin A (%96.9), ampiric antibiotics (%95.4), intravenous immunglobulins (%2.3) and probiotics (%0.8) performed as treatment. The residings of the patients were socio-economicaly mid-low leveled districts. %34.4 of patients were vaccinated properly. The length of the hospitalization was not related with age groupss, complications and sexes. The vaccination situation was not related too. İn developing countries poor vaccination is the main public health problem. The metaanalysis showed that mortality has %1 and morbidity has %6-20 risk ratio. The discipline of vaccination must be the main aim in measles.