İslamofobik tutum ve reflekslerin Türk toplumunun uyum süreçlerine etkisi: Norveç örneği
Effect of Islamophobia attitude and reflex to adaptation process of Turkish society: Norway sample
- Tez No: 664254
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Kavram olarak İslamofobi hem İslam'dan korkma ve ürkme hem de Müslümanlardan çekinme ve onlardan hoşlanmama şeklinde tezahür eden irrasyonel bir korkudur ve bu durum fobiden kaynaklanan çeşitli söylem, tutum ve tavırlar bütününden oluşan bir olguya dönüşmüştür. Yakın tarihi süreç içerisinde ise bambaşka bir boyutta ırkçılık, yabancı düşmanlığı, önyargı, ayrımcılık, dışlanma, terör gibi kavramlarla tanımlanarak özellikle Avrupa'da yaşayan çok sayıdaki Müslüman toplulukların gündelik yaşantılarını olumsuz etkilemiştir. Bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Norveç de bu tartışmalardan ileri derecede etkilenmiştir. Özellikle 22 Temmuz 2011 yılında meydana gelen Breivik terör saldırısı ile“Norveç”dünya gündeminde“İslam karşıtlığı”nın gündemi meşgul etmesi bakımından en üst sırada yerini almış ve bu tarih sonrası İslamofobi ile ilintili olan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, gizli İslamlaşma, çokkültürlülük, aşırı sağ gibi konular daha sık konuşulmuş ve tartışılmıştır. 2019 Ağustos ayında Norveç Oslo'da bir camiye silahlı saldırı düzenlenmiş, yine 2019 yılı içerisinde iki kez Kur'an-ı Kerim-i yakma eylemi gerçekleşmiştir. Bu bakımdan özellikle son zamanlarda Norveçte giderek yaygınlaşan İslam karşıtı yaklaşım, eylem, grup ve anlayışlar teorik çerçevede ve alan çalışmasıyla elde ettiğimiz verilerin anlamlandırılması neticesinde ele alınmış, ve nihayet İslamofobinin Norveç'te yaşayan Müslüman-Türklerin entegrasyon süreçlerine nasıl etki ettiği hususu, okuyucuya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a concept, Islamophobia is an irrational fear manifesting itself with fear from Islam and Muslims, and disliking them; and this has evolved into a phenomenon consisting of various discourses and attitudes that stem from phobia. In recent historical period, it was defined with some concepts such as racism, xenophobia, prejudice, discrimination, exclusion, terrorism, etc. in a completely different dimension, and affected the daily lives of a large number of Muslim communities living in Europe in particular, Norway, which is a Northern European country, has also been highly influenced by these debates. Especially with the Breivik terrorist attack that took place on July 22, 2011,“Norway”took its place at the top of the world agenda in terms of“anti-Islam”concept, and as of this date, issues such as post-history islamophobia related to racism, xenophobia, secret Islamization, multiculturalism, far-right have been discussed more frequently. There was a shooting in Norway to a mosque in Oslo in August 2019, there were two acts of burning of the Quran in 2019. In this context, especially in the recent period, Islamophobia, which is considered in the theoretical framework of the importance of actions, groups and understandings, which have become increasingly common in Norway as a result of the meaning of the data obtained through field work, the issue of how Muslim-Turks living in Norway are affected in terms of the integration processes have been discussed in the light of the reports, and the results are presented to the reader.