İslamofobi kavramsal ve sosyolojik yaklaşım
Islamophobia conceptual and sociological approach
- Tez No: 265611
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Batı tarihinde ?öteki? ile birlikte aynı sosyal, kültürel ve siyasal ortamda yaşama tecrübesi sorunlarla doludur. Bu nedenle farklı ve yabancı olanlara, topluma sonradan eklemlenenlere genellikle kuşku ile bakılmıştır. Batı tarihi bu açıdan bakıldığında büyük trajedilere de sahne olmuştur. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Avrupa'nın sosyal, demografik ve dini manzarasını değiştiren yeni gruplar da topluma eklemlenmeye başlamıştır. Renkleri, dilleri ve dinleri farklı olan bu gruplar arasında en görünür ve belirgin olan Müslümanlar Avrupa'nın yeni ?ötekileri? olarak algılanmaya başlanmıştır.Avrupa Birliği ülkelerinde de toplumsal gerginliğe yol açan, hatta sosyal barışı bozacak boyutlara ulaşan önyargılar, artık Müslümanlara yönelik tehdit algısı ve İslamofobi'ye dönüşme eğilimi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the western history, experience of living with the“other”in the same social, cultural and political environment is full of problems. Therefore there had been a suspicious approach to the different ones, to the strangers and to the ones that has been joined to the society. When refered in this aspect, the western history had lots of great tragedy. The new groups that changed Europe's social, demographic and religios scene, has begun to join to the society from the beginning of the second half of 20. century. Among the groups that differ in their hue of the skin, language and religion, the muslims has begun to perceived as the new“others”in Europe.The prejudices in the European Union that cause social tension and even lead to disrupt the social peace are now has begun to show tendecy to change towards perception of threat against Muslims and Islamophobia.