11 Eylül 2001 sonrası İslam'la ilgili medya değerlendirmeleri
Media assessments related to İslam after 9/11
- Tez No: 241214
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Gazetecilik, Sosyoloji, Religion, Journalism, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
?11 Eylül 2001 Sonrası İslam'la İlgili Medya Değerlendirmeleri? adlı tez çalışması dökümantasyon metodu ile hazırlanmıştır. Çalışma iki ana kısımdan oluşmuştur. Birinci bölüm tezin teorik çerçevesini oluşturmuştur. Teorik çerçeve kendi içinde üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde medya kavramı sosyolojik açıdan değerlendirilmiştir. Teorik kısmın ikinci bölümünde medya kavramının Din Sosyolojisi açısından değerlendirmesi yer almıştır. Teorik çerçevenin üçüncü bölümünde ise, 11 Eylül 2001 saldırılarının, Din ile medya arasındaki ilişkisine ayrılmıştır.11Eylül 2001 miat alınarak, öncesi ve sonrasında Batıda İslamiyete nasıl bakıldığına değinilmiştir.Analiz (Ampirik bulgular) değerlendirilmesine ayrılmış olan İkinci Bölümde 4 gazetenin Radikal, Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazetelerinin 11 Eylül 2001'den 3 ay önce ve 9 ay sonra tarihleri olmak üzere 1 yıllık bir süreç taranmıştır. Belirlenmiş olan bu dört gazetenin 11 Eylül 2001'den önce ve sonra olmak üzere din olgusu içeren haber ve yorumlar sınıflandırılarak karşılaştırılmışlardır. Belirlenen gazetelerin birinci ve dış haberler sayfaları ile bu gazetelerde düzenli olarak yazı yazan yazarların makaleleri, taranarak din olgusu içeren haberler ve yorumlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the evaluations of the media related to Islam after 11th September 2001 have been studied in documentation method. The work consists of two main parts and the first part forms a theoretical framework to the thesis which is also divided into three subtitles. In the first chapter, the concept of media is evaluated from a sociological point of view. In the second chapter of the theoretical part, the concept of media is evaluated in terms of religious sociology. The third chapter of the theoretical part is devoted to the relationship between the 11th September attacks and, media and religion. Assuming the date 11th September as a turning point, the changing approaches towards Islam in the West is evaluated.In the second part which is devoted to analytical evaluation (emprical deductions),4 Turkish journals, namely Radikal, Cumhuriyet,Hürriyet and Zaman have been scanned for a period of 1 year,that is 3 months before and 9 months after the 11th September 2001.All the reports,articles,columns and comments took place in these journals are classified and compared.Especialy the first pages and the sections quoting foreign news in these journals have been carefully studied in terms of the abovementioned matters.