Polikistik over sendromlu hastalarda otoimmün tiroid hastalığı ve subklinik hipotiroidizm sıklığı
- Tez No: 664265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİYET YILMAZ YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamızda 'Polikistik Over Sendromu' (PKOS) tanılı hastalarda 'Otoimmün Tiroid Hastalığı' (OİT) ve 'Subklinik Hipotiroidizm' (SH) prevalansını araştırmak amaçlanmıştır. 2010 Ocak ve 2013 Kasım tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran çalışmanın dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalar bilgisayar kayıtları geriye dönük incelenerek çalışmaya alınmıştır. Rotterdam (2003) kriterlerine göre PKOS tanısı koyulan hastalar (n=217) PKOS grubunu; PKOS ve tiroid disfonksiyonu tanısı ve bulgusu olmayan idiopatik hirşutizm ile başvurmuş kontrol grubu hastaları (n=131) kontrol grubunu oluşturmuştur. PKOS grubu hastalarından ve kontrol grubundan kronik hastalık öyküsü olanlar dışlanmıştır. PKOS grubunda, kontrol grubuna göre vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (VKİ), HOMA, açlık insülin düzeyi, LH ve testosteron düzeyleri, Ferriman-Gallwey skoru istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı. PKOS grubu ve kontrol grubu arasında TSH, tiroid otoantikorlarının yüksekliği ve tiroid ultrasonografisinde nodül varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Tiroid bezi hacmi PKOS grubunda istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha düşük saptandı. İki grup arasında OİT sıklığı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,676). Çalışmamızda PKOS grubunda SH sıklığı %13,3, kontrol grubunda SH sıklığı %12,2 saptanmış olup 2 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,603). Sonuç olarak, bu retrospektif çalışmada, OİT ve SH prevalansı açısından PKOS grubu ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Daha geniş, prospektif, çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In our study, the aim is to seek the prevalence of 'Autoimmune Thyroid Disease' (AIT) and 'Subclinical Hypothyroidism' (SH) in patients with 'Polycystic Ovary Syndrome' (PCOS). The patients who applied for İzmir Tepecik Training and Research Hospital between January 2010 and November 2013 were included in the study according to the inclusion criteria by analyzing retrospectively on computer data. The PCOS group (n=217) has comprised of patients diagnosed with PCOS according to Rotterdam criteria (2003). The control group (n=131) has comprised of patients who had no signs or diagnosis of PCOS or thyroid dysfunction. The patients who had chronic disorders were excluded from control group and PCOS group. In PCOS group, in comparison to control group, body weight, body mass index (BMI), HOMA, fasting insulin levels, LH and testosteron levels, Ferriman-Gallwey score were significantly high. There was no statistically significant difference between two groups in regard to TSH levels, thyroid autoantibody levels, nodule presence on thyroid sonography. Thyroid volume was significantly smaller in PCOS group. There was no statistically significant difference between two groups in regard to prevalence of AIT (p=0,676). In our study, the frequency of SH was 13,3 % in PCOS group, 12,2 % in control group; and there was no significant difference between the groups (p=0,603). As a result, in this retrospective study, we have determined no significant difference between PCOS group and control group in regard to the prevalence of AIT or SH. It is still a necessity to do large, prospective, multicenter studies.