Investigation of clinical and laboratory correlation of pcos and thyroid diseases
Pcos ve tıroıd hastalıklarının klınık ve laboratuvar korelasyonunun araştırması
- Tez No: 826543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Polikistik over sendromu (PCO'lar), üreme çağındaki kadınları etkileyen en genel endokrin bozukluktur. PCOS, belirgin metabolik ve otoimmün koşullarla, baskın olarak otoimmün tiroid hastalığı ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışma, 2020-2021 döneminde AL-IRAK hastanesinde yapılmıştır. Bu çalışmaya analiz için yaşları 26-66 arasında değişen 135 kişi dahil edildi. Kontrol grubu 45 sağlıklı denek (Grup A), Grup B'de 45 PCO hastası ve 45 PCO ve tiroid hastalığı olan Grup C yer almıştır. Çalışmamızda control grubu ile iki hasta grubu arasında ortalama yaş arasında anlamlı bir fark olmadığı gösterilmiştir. LH (IU/L), FSH (IU/L), TSH (µIU/mL), testosterone (ng/ml) ve LH/FSH (%), kadın hastalarda kontrol grubuna göre hasta grupları arasında anlamlı farklılık gösterdi ile PCOs'dir. Bu biyokimyasal belirteçler PCO teşhisi için bir işaret olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The most general hormonal condition among women of reproductive age is polycystic ovarian syndrome (PCOS). The common linkage between PCOS and these diverse metabolic and autoimmune diseases, primarily autoimmune thyroid illness, is well established. This study was done the period 2020-2021 in hospital of AL-IRAK. This study included 135 persons, their ages between 26- 66 year for analysis. Control group 45 healthy subjects (Group A), while Group B involved 45 patients with PCOs and, Group C including 45 Patients with PCOs and thyroid disease. The in our study have been showed that no difference significantly between the mean age in the Control group and two patients groups. LH (IU/L), FSH (IU/L), TSH (µIU/mL), testosterone (ng/ml) and LH/FSH (%) was has a significant difference between patients' groups when compared to controls group in women patients with PCOS. These biochemical markers there can be a marker to PCOs diagnosis.