8 haftalık rosiglitazon tedavisi ile başta lipocalin-2 olmak üzere insülin direnci parametrelerinin incelenmesi
Investigation of insulin resistance parameters, primarily lipocalin-2, with 8-week rosiglitazone treatment
- Tez No: 664266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ SERTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Lipocalin-2; böbrek, karaciğer, çeşitli tümör hücreleri ve özellikle de yağ dokudan salınan son yıllarda insulin direnci, Tip 2 Diyabet ve obezite ile ilişkisine dair yapılan çalışmalarda çeşitli bulgulara ulaşılan bir adipositokindir. Çalışmamızda, lipocalin-2 ile obezite ve insulin direnci arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda hasta grubuna insulin direncini, bir peroksizom proliferatör aktivatör reseptör gamma agonisti olarak etki ederek azaltan Rosiglitazon ile günlük 4 mg dozda 8 haftalık tedavi uyguladık. 37 kişilik hasta grubuna ek olarak çalışmamıza obezite ve glukoz metabolizma bozukluğu olmayan, benzer yaş grubunda 8 kişilik sağlıklı kadın gönüllüleri dahil ettik. Çalışmamızın sonunda hasta grubuna dahil edilen 37 obez hastanın 29 tanesi tedaviyi tamamladı. Çalışma süresi boyunca herhangi bir advers olay olmadı. Araştırmamızda hasta grubunda açlık lipocalin-2 düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,001). Benzer şekilde tokluk Lipocalin-2 değerleri de hasta grubunda anlamlı olarak yüksekti (p=0,010) Tedavi sonrası veriler değerlendirildiğinde; 8 haftalık rosiglitazon tedavisi sonunda, açlık ve tokluk Lipocalin-2 düzeylerinde anlamlı bir değişiklik saptanmadı (sırasıyla p= 0,152, p=0,111). Sonuç olarak çalışmamızda, gerek deneysel gerekse insan çalışmalarının sonuçlarına benzer şekilde Lipocalin-2 düzeyleri çeşitli insulin direnci parametreleriyle ve obeziteyle ilişkili olabileceğine dair sonuçlara ulaştık. Ancak hasta ve kontrol grubumuzdaki sayının az olması nedeniyle Lipocalin-2' nin insulin direnci ve/veya obeziteyle ilişkisini araştırmaya yönelik yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Lipocalin-2; is an adipocytokin whose relationship with insulin resistance, Type 2 Diabetes and obesity has been studied in recent years, which is released from kidney, liver, various tumor cells and especially adipose tissue. In our study, we aimed to investigate the relationship between lipocalin-2 and obesity and insulin resistance. In our study, we applied an 8-week treatment with Rosiglitazone, which reduces insulin resistance in the obese patient group by acting as a peroxisome proliferator activator receptor gamma agonist. In addition to the 37-person obese patient group, we included 8 healthy female volunteers in the same age group without obesity or glucose metabolism disorder. At the end of our study, 29 of 37 patients included in the patient group completed the treatment. There were no adverse events during the study period. In our study, fasting lipocalin-2 levels were found to be significantly higher in the patient group compared to the control group (p = 0.001). Similarly, postprandial Lipocalin-2 values were significantly higher in the patient group (p = 0.010) When the post-treatment data are evaluated; After 8 weeks of rosiglitazone treatment, there was no significant change in fasting and postprandial Lipocalin-2 levels (p = 0.152, p = 0.111, respectively). In conclusion, in our study, similar to the results of both experimental and human studies, we concluded that Lipocalin-2 levels may be associated with various insulin resistance parameters and obesity. However, due to the low number of patients and control groups, more studies needed to investigate the relationship of Lipocalin-2 with insulin resistance and / or obesity.