Arthur Schopenhauer'da hayatın ve ölümün anlamı
The meaning of life and dead in Arthur Schopenhauer
  1. Tez No: 664289
  2. Yazar: AYŞE BAHAR DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Hayat ve ölüm konuları yaşam felsefesinin iki temel yapı taşıdır. Felsefe alanında insanın, neden ve nasıl var olduğu, yaşamı, nasıl yaşaması gerektiği, neden öldüğü, ölünce sonsuz bir yaşam elde edip etmediği, bu yaşamın gerçekliği, görünüş ile gerçeklik arasında nasıl bir ayrım olduğu, hayatın ve ölümün anlamı var mı, varsa ne olduğu gibi problemler karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, görünüş ve gerçeklik ayrımına dayalı olarak hayatın ve ölümün anlamının Arthur Schopenhauer tarafından ne ifade ettiği ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Hayatın ve ölümün anlamı problemi, Arthur Schopenhauer'un irade ve bilgi arasında yaptığı radikal ayrıma dayanarak ve felsefesinin temelleri göz önüne alınarak incelenmeye ve değerlendirilmeye çalışılacaktır. Hayatın ve ölümün anlamının, insanın hayat karşısında takındığı tavra bağlı olarak nasıl şekillendiği açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Life and death are the two basic building blocks of philosophy of life. In the field of philosophy, problems like why and how man exists, life, how to live, why he dies, whether he has an eternal life, how there is a distinction between reality, appearance and reality, whether life and death have meaning, what it is. In this study, the meaning of life and death, based on the difference in appearance and reality, will be tried to be revealed by Arthur Schopenhauer. The problem of the meaning of life and death will be examined and evaluated based on the radical distinction Arthur Schopenhauer made between will and knowledge, and based on the fundamentals of his philosophy. It will be tried to explain how the meaning of life and death is shaped depending on the attitude of human towards life.