Hipertansif hastalarda otomatik osilometrik cihaz ile manuel sfingomanometrenin karşılaştırılması
Comparison of automated oscillometric device and manual sphygmomanometer among hypertensive patients
- Tez No: 664301
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULBARİ BENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan değişimler, halkın yaşam tarzı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bunlardan en önemlisi teknolojinin kullanımındaki artış ile insanların daha az fiziksel efor sarf etmesidir. Hareketsizlik sonucu gelişen obezite ve diyabet, kardiyovasküler hastalıklar için ciddi bir zemin hazırlamaktadır. Kardiyovasküler sağlıkla ilgili her aşamada kan basıncı ölçümlerine ihtiyaç vardır. Ülkemizde tansiyon ölçen cihazların karşılaştırılması üzerine yapılmış çok az çalışma bulunmaktadır. Yapılan bu kesitsel çalışmada 1154 hipertansiyon hastasının verileri değerlendirilmeye uygun bulundu. Uygulanan anket ile katılımcılardan sosyodemografik, vücut ölçüleri, tıbbi özgeçmiş ve yaşam tarzı alışkanlıkları bilgileri alındı. Katılımcıların uyku kalitesi ve yaşam kalitesini ölçmek için Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Hipertansiyon Yaşam Kalitesi Anketi (MINICHAL-Brazil) testleri uygulandı. Hipertansif hastalarda yaşam kalitesinin faktör yapısını incelemek için temel bileşen analizi yapıldı. Hastaların çeşitli biyokimya sonuçları da kaydedildi. Hipertansiyon için risk faktörlerinin önemini tahmin etmek için çok değişkenli adımsal lojistik regresyon analizi yapıldı. Hastaların kan basınçları cıvalı sfingomanometre, manuel aneroid sfingomanometre ve otomatik osilometrik cihazları ile ölçüldü. Ölçümler arası uyum Bland-Altman yöntemi ile incelendi. Bland-Altman grafikleri incelendiğinde saçılımın uyum sınırları içinde kaldığı görüldü. Cihazların validasyonunun ve kalibrasyonunun sağlanması durumunda manuel aneroid sfingomanometre ve otomatik osilometrik cihazın birbiri yerine kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Changes encountered in developed countries can adversely affect people's lifestyles. The most noticeable of these is that, with the rise in the use of technology, people make less physical effort. The serious basis for cardiovascular diseases is the development of obesity and diabetes as a result of inactivity. At any level of cardiovascular health, blood pressure measurements are needed. There are very few studies in our country on the comparison of devices for measuring blood pressure. Data of 1154 hypertensive patients were found to be appropriate for evaluation in this cross-sectional study. The questionnaire was used to obtain socio-demographic, body measurements, medical history and lifestyle habits from the participants. To measure the sleep quality and quality of life of the participants, the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and the Hypertension Quality of Life Questionnaire (HRQoL, MINICHAL-Brazil) tests were used. The principal components analysis was performed to examine the Quality of Life factor structure among hypertensive patients. Various biochemistry results of the patients were also recorded. To estimate the importance of risk factors for hypertension, multivariate stepwise logistic regression analysis was performed. Patients' blood pressure was measured using a mercury sphygomanometer, a manual aneroid sphygomanometer, and automatic oscillometric devices. Using the Bland-Altman method, the agreement between the measurements was analyzed. When the Bland-Altman graphs were analyzed, the scatter was seen to be within the compliance limits. It was concluded that if the devices were validated and calibrated, the manual aneroid sphygmomanometer and automatic oscillometric device could interchangeably be used.