Gebe bilgilendirme sınıfına katılımın gebelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisi: Vaka-kontrol çalışması
The effect of participation in the pregnant information class on the healthy lifestyle behaviors of pregnants: Case-control study
  1. Tez No: 664302
  2. Yazar: NİMET İMANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE UYAR HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı gebe bilgilendirme sınıfına katılımın gebelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisini belirlemektir. Araştırma, analitik vaka-kontrol olarak Ekim 2017-Mayıs 2018 tarihleri arasında, Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini; gebe bilgilendirme sınıfına katılan 40 gebe vaka grubunda ve gebe bilgilendirme sınıfına katılmayan 120 gebe kontrol grubunda olmak üzere toplam 160 gebe oluşturdu. Örneklem grubunun belirlenmesinde gelişigüzel örnekleme (convenience sampling) yöntemi kullanıldı. Vaka ve kontrol grupları; eğitim durumu, çalışma durumu ve yaşayan çocuk sayısı açısından eşleştirildi. Verilerin toplanmasında,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II”kullanıldı. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare testi, Fisher's Exact ve Student T testi kullanılarak analiz edildi. Vaka grubundaki gebelerin yaş ortalaması 28.75±3.76 ve kontrol grubundaki gebelerin yaş ortalaması 26.88±4.20'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to determine the effect of participation in pregnant information class on healthy lifestyle behaviors of pregnants. The research was conducted as an analytical case-control study between October 2017-May 2018 in Aydın Province Maternity and Pediatrics Hospital. A total of 160 pregnant women; 40 pregnant women participating in the pregnant information class constituted the case group and 120 pregnant women not participating in the pregnant information class constituted the control group. Convenience sampling method was used to determine the sample group. Case and control groups were matched in terms of educational status, employment status and number of living children.“Introductory Information Form”and“Health Promoting Lifestyle Profile II”were used to collect the data. The data obtained were analyzed using descriptive statistics, Chi-square test, Fisher's Exact and Student T test. The average age of pregnant women in the case group is 28.75±3.76 and the average age of pregnant women in the control group is 26.88±4.20.