Futbol antrenörlerinin toparlanma bilgi düzeylerinin incelenmesi
Examination of the recovery knowledge levels of soccer coaches
- Tez No: 664300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, futbol antrenörlerinin toparlanma bilgi düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Marmara Bölgesi'nden, Türkiye Futbol Federasyonu'na bağlı amatör ve profesyonel takımlarda görev yapan 254 futbol antrenörü gönüllü olarak katılmışlardır. Araştırmada üç bölümden oluşan anket formu çevrimiçi ortamda katılımcılara iletilmiştir. Birinci bölümde, futbol antrenörlerinin genel bilgileri, ikinci bölümde, toparlanma hakkında bilgiye ulaşma yolları, toparlanmada kullanılan yöntemler ve antrenörlerin kullandıkları yöntemlerin sıklıkları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise sporda toparlanma bilgi testi yer almıştır. Çoktan seçmeli sorulardan oluşan STBT, 100 puan üzerinden değerlendirilmiştir. Testte yapılan değerlendirmede, 0-20 arası puan alan katılımcılar çok zayıf, 21-40 arası puan alan katılımcılar zayıf, 41-60 puan alan katılımcılar orta, 61-80 arası puan alan katılımcılar iyi, 81-100 arası puan alan katılımcılar ise“çok iyi”ölçeği kullanılmıştır. Veriler, sıklık (frekans), ortalama, standart sapma, en büyük ve en küçük birim değeri, toplam ve yüzde değerler ile tablolaştırılmıştır. Gruplar arasındaki istatistiksel farklılıkların analizi için, iki ortalama arasındaki farkın anlamlılık testi (Mann Whitney U), ikiden fazla oluşan grupların ortalamaları arasındaki farklılığın anlamlılığı test etmek için Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Grupların birbirinden farklı olup olmadığının belirlenmesi için Tamhane T72 testi kullanılmıştır. STBT ile değişkenler arasındaki ilişki, Spearman'ın sıralama korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Antrenörlerin STBT puan ortalamaları, 73,11 bulunmuştur. Bilgi düzeyleri“iyi”olarak değerlendirilirken, yalnızca %32'sinin“çok iyi”değerlendirme kategorisinde olduğu saptanmıştır. Antrenörlerin eğitim düzeyleri arttıkça, bilgi düzeylerinin arttığı gözlenmiştir. Antrenörler arasında en çok bilinen ve kullanılan toparlanma tekniği aktif toparlanma ve sıvı/besinsel ve ergojenik takviyeler olurken, profesyonel takım antrenörlerinin amatör takım antrenörlerine göre toparlanma tekniklerini kullanım sıklıkları anlamlı düzeyde yüksektir. En az bilinen ve kullanılan toparlanma tekniği ise ultrason/elektrostimulasyon tekniği olarak gözlenmiştir. STBT puanları ile yaş ve antrenörlük yılları arasında bir ilişki bulunmamıştır. Profesyonel takım antrenörlerinin amatör takım antrenörlerine oranla bilgi düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Bu çalışma, antrenörlerin toparlanma bilgi düzeylerinin değerlendirmesini yaparken, literatürde yer alan sonuçlar ile benzerlik göstermektedir. Antrenörlerin toparlanma bilgi düzeyleri ile ilgili daha geniş ölçekte araştırmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the recovery knowledge of soccer trainers. 254, soccer working in amateur and professional teams in the Marmara Region, affiliated with the Football Federation of Turkey, voluntarily participated in this study. In the research, the questionnaire form consisting of three parts was delivered to the participants online. In the first part, general information of soccer coaches, in the second part, the ways to reach information about recovery, the methods used in recovery, and the frequency of the methods used by the trainers are examined. In the third part, the knowledge test in sports recovery took place. Consisting of multiple choice questions, STBT was evaluated over 100 points. In the evaluation made in the test, the participants scoring 0-20 points are very poor; participants scoring between 21-40 are weak; participants with 41-60 points are medium; participants with scores between 61-80 are good; participants scoring between 81-100 points were used on the very good scale. The data are tabulated with frequency, mean, standard deviation, the largest and smallest unit value, total and percentage values. For the analysis of statistical differences between groups, the significance test of the difference between the two means (Mann Whitney U) was used, and the Kruskal Wallis Test was used to test the significance of the difference between the means of groups consisting of more than two. The Tamhane T72 test was used to determine whether the groups were different from each other. The relationship between STBT and variables was examined with Spearman's rank correlation coefficient. The STBT mean score of the trainers was 73,11. While the knowledge levels were evaluated as“good”, only 32% of them were found to be in the“very good”evaluation category. It was observed that as the education level of the trainers increased, their knowledge level increased. While the most known and used recovery technique among trainers is active recovery and liquid/nutritional and ergogenic supplements, the frequency of use of recovery techniques by Professional team trainers is significantly higher than amateur team trainers. The least known and used recovery technique was observed as the ultrasound/electrostimulation technique. There was no relationship between STBT scores and age and years of coaching. The level of knowledge of professional team trainers was found to be higher than amateur team trainers. While this study evaluates the recovery knowledge levels of trainers, it is similar to the results of the studies in the literature. There is a need for larger-scale studies about the knowledge level of trainers in recovery.