Bebeklerde karma aşı uygulaması sırasında oluşan ağrıya emzirmenin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of breastfeeding on the pain in babies with mixed vaccination
  1. Tez No: 664304
  2. Yazar: LEYLA ŞAVLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİCE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bebekler, muayene, aşı uygulaması, venöz ve topuktan kan alma gibi girişimler sırasında farklı şiddetlerde ağrı yaşarlar. Bu araştırma, bebeklerde 5'li karma aşı uygulaması sırasında oluşan ağrıya, emzirmenin etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir tasarım olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da bir Aile Sağlığı Merkezi (ASM)'nde, Ocak- Haziran 2019 tarihleri arasında 5'li karma aşı yaptıran, örneklem kriterlerine uyan ve anneleri araştırmaya sözlü ve yazılı onam veren 70 sağlıklı bebek oluşturdu. Araştırmada, Bebek Tanıtım Formu ve Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS) formu kullanıldı. Veriler; sayı, yüzde, ortanca, standart sapma, Ki-Kare, Mann Whitney U testi, tekrarlayan ölçümler analizi, Friedman testi, Spearmans korelasyon katsayıları ile analiz edildi. Bebeklerin % 48,6'sı erkek, %51,4'ü kız, yaş ortalaması 4,20±1,53'dür. Araştırma grubundaki bebeklerin NIPS puan ortalamalarının işlem sırasında 3,46±1,58, işlem sonrasında 1,43±1,85 olduğu belirlendi. Araştırma ve kontrol grubundaki bebeklerin NIPS toplam puanlarında, işlem öncesine göre işlem sırasında artış, ardından anlamlı bir düşüş olduğu görüldü. Bebeklerin yaşı, cinsiyeti ve vücut ağırlığı ile NIPS puanları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi. Sonuç olarak; yenidoğan ve bebeklerde uygulanacak girişimlerde; hazırlık gerektirmeyen, ucuz, kolay uygulanabilir bir yöntem olan emzirme yönteminin kullanımının teşvik edilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Babies experience varying severity of pain during interventions such as examination, vaccination, venipuncture and heel-stick procedures. This research was designed as a randomized controlled trial. The aim of this study was to examine the effect of breastfeeding on the pain that occurs during the administration of the 5-in-1 (DaBT-IPA-Hib ) vaccine in infants. The sample of the study consisted of 70 healthy babies who had 5-in-1 mixed vaccines between january- june 2019 in a Family Health Center in Istanbul. All participants met the sampling criteria and mothers gave verbal and written consent to the study. In the study, the Infant Information Form and the Newborn Baby Pain Scale (NIPS) form were used. Data was analyzed by SPSS version 17.0. The descriptive statistics, Chi-Square test, Mann Whitney U test, repeated measures analysis, Friedman test, Spearmans correlation coefficients were performed accordingly. 48.6% of the participants were boys, 51.4% were girls. The average age was 4.20 ± 1.53 years. The mean NIPS scores of the babies in the study group were 3.46 ± 1.58 during the procedure and 1.43 ± 1.85 after the procedure. It was observed that the NIPS total scores of the babies in the research and control groups increased during the procedure and then significantly decreased when compared to values that obtained before the procedure. There was no statistically significant difference between the age, gender and body weight of the babies and their NIPS scores. As a result; during interventions that is applied to newborns and babies; it is recommended to encourage the use of breastfeeding method, which is an inexpensive and easily applicable method that does not require preparation.