Muhasebe ve finansman alanında yapılan yüksek lisans tezlerinin incelenmesi: Bibliyografik bir çalışma
A bibliographic study on master theses in the field of accounting and finance
  1. Tez No: 664319
  2. Yazar: ŞEYMA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Lisansüstü eğitimin önemli çıktısı olan tezlerin sayısı ve ele alınan konulardaki çeşitlilik, bilginin miktarı ve kapsamına dair durumun belirlenmesinde önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki üniversitelerde muhasebe ve finansman alanında yapılan yüksek lisans tezlerinin konu yönelimlerini ve kullanılan araştırma yöntemlerini inceleyerek genel bir değerlendirmeye varmaktır. Bu amaçla yüksek lisans tezleri; yıllara, üniversitelere, üniversitelerin illerine, çalışma sayılarının illerine, üniversitelerin türüne, ilgili enstitülere, anabilim dallarına, bilim dallarına, yazarlarının cinsiyetlerine, yazım dillerine, danışman unvanlarına, sayfa sayılarına, erişim durumlarına, konularına, araştırma yöntemlerine, veri toplama tekniklerine göre incelenerek değerlendirme sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılıp kaynak taraması yapılarak 1983-2018 yılları arasında muhasebe ve finansman alanında yapılan ve Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi'nden elde edilen, 6543 yüksek lisans tezine ulaşılmış ve 4881 adedi doküman analizi tekniğiyle incelenmiştir. İncelemede, yüksek lisans tezlerinin en çok 2010 yılında, Marmara Üniversitesi'nde, İstanbul ilinde, devlet üniversitelerinde, Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde, İşletme Anabilim Dalında, Muhasebe ve Finansman Bilim Dalında, erkek öğrencilerce, Türkçe dilinde, Profesör ve Doktor Öğretim Üyesi danışmanlığında, 101-150 sayfa aralığında, Maliyet Yönetimi konusunda, nitel araştırma yöntemleri ve literatür tarama, örnek olay, anket gibi veri toplama teknikleri kullanılarak yazıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of theses and the diversity in the topics covered, which are the important outputs of postgraduate education, are important in determining the situation regarding the amount and scope of knowledge. The aim of this study at universities in Turkey the accounting and finance field made master theses subject orientations and research methods used of by examining is to reach an overall assessment. For this purpose, master theses; years, universities, provinces of universities, provinces of study numbers, type of universities, relevant institutes, main of science, branches of science, the gender of their authors, writing language, to consultant titles, to page numbers, access statuses, to subjects, to research methods, to data collection techniques the evaluation results has been reached by examining according. In the study, 6543 master's theses, which were obtained from the National Thesis Center of the Council of Higher Education, which were made in the field of accounting and finance between 1983-2018, were reached and 4881 were examined with the document analysis technique. In the review, most of the master's theses were written in 2010, in Marmara University, in Istanbul, in state universities, in the Social Sciences Institute, in the main science of Business Administration, in in the branch of science Accounting and Finance, by male students, in Turkish language, under the consultancy of Professor and Doctor Teaching Member, 101-150 page range, on the subject of Cost Management, qualitative research methods and data collection techniques such as literature review, case study and questionnaire it was concluded that it was written using.