Ulusal varlık fonları ve Türkiye Varlık Fonunun organizasyon yapısı ve yatırım stratejisinin değerlendirilmesi
Sovereign wealth funds and evaluating of the organizational structure and investment strategy of Turkey Wealth Fund
- Tez No: 664320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ulusal varlık fonları, temel olarak ülkelerin sahip oldukları tasarruf veya gelir fazlalıklarının gelecek nesillere transferini gerçekleştirmek ya da emtia fiyatlarındaki ani değişimlere karşı iktisadi istikrarı sağlamak amacıyla ekonomik sistem içerisinde yer almış devlet sahipliğindeki yatırım kurumlarıdır. Ulusal varlık fonlarının kökeni 1850'lere dayandırılsa da özellikle 2008 Küresel Finans Krizi sonrası dönemde bu fonların popülaritesinin arttığı görülmektedir. Ülkemizde de 2016 yılında yürürlüğe giren“6741 sayılı Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”ile bir ulusal varlık fonu kurulmuştur. Bu tez çalışmasının amacı esas itibarıyla, ulusal varlık fonlarına ilişkin bir çerçeve çizerek Türkiye Varlık Fonunun organizasyon yapısı ve yatırım stratejisi hususunda genel bir değerlendirme yapmak ve birtakım öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Sovereign wealth funds are state-owned investment institutions that are included in the economic system, mainly in order to transfer the savings or income surpluses of countries to future generations or to ensure economic stability against sudden changes in commodity prices. Although the origin of sovereign wealth funds is based on the 1850s, it is seen that the popularity of these funds increased especially in the period after the 2008 Global Financial Crisis. A sovereign wealth fund was also established in our country with“Law No. 6741 on Turkey Fund Asset Management Establishment of Joint Stock Companies and Law Amending Some Laws”that entered into force in 2016. The aim of this thesis is essentially, by drawing a framework for sovereign wealth funds, to make an overall assessment about the organizational structure and investment strategy of Turkey Wealth Fund and to offer some suggestions.