Pazara yönelik stratejik maliyetleme yöntemleri ve hedef maliyetleme üzerine bir uygulama
Strategic costing methods based on market and an application on the target costing
  1. Tez No: 160586
  2. Yazar: ZEYNEP HANDE İZBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELMAN AZİZ ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI MUHASEBE-FİNANSMAN YÜKSEK LİSANS PROGRAMI PAZARA YÖNELİK STRATEJİK MALİYETLEME YÖNTEMLERİ VE HEDEF MALİYETLEME ÜZERİNE BİR UYGULAMA ÖZET Günümüzde yaşanan hızlı teknolojik değişimin üretim alanında yeni bir ortam oluşturması nedeniyle geleneksel maliyet muhasebesi yöntemleri işletme ihtiyaçlarına cevap vermede yetersiz kalmışlardır. Maliyet yapılarının değişmesi, maliyet dağıtımı sorunlarının artması, rekabetin artması ve maliyet baskısı işletmeleri maliyetlerin nedenlerini analiz etmeye, yani, maliyet yönetimine zorlamıştır. Bugün ürün yaşam sürelerinin kısalması, ar-ge maliyetlerinin artması ve pazarın değişen koşullan, yeni ürünlerin geliştirilmesi konusunu çok önemli bir hale getirmiştir. Artık işletmeler rekabet avantajı sağlayabilmek için müşteri beklentileri doğrultusunda yeni ürünler tasarlayarak, bunları düşük maliyetle, yüksek kalitede ve hızlı bir biçimde pazara sunmak zorundadırlar. Bunun için de, ürünün daha planlama ve tasarım aşamasından itibaren maliyetleri düşürmeye yönelik maliyet yönetimi tekniklerine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu noktada, günümüzde işletmeler pazardaki durumlarım devam ettirebilmek için, stratejik yönetimin ihtiyaçlarını da göz önüne alarak, maliyet muhasebesi sistemlerini pazara ve stratejiye yönelik olarak yeniden yapılandırmak zorundadırlar ki, son yıllarda bunun için bir çok yaklaşım geliştirilmiştir. Bu yaklaşımlardan birisi de hedef maliyetleme olup, yaklaşımın amacı, maliyetleri daha gerçekleşmeden önce yönetmek ve ürünü, kaliteyi koruyarak, hedeflenen kân gerçekleştirebilecek bir maliyet düzeyinde üretebilmektir. 90Tarm başından itibaren tüm dünyada kullanılan hedef maliyetleme, yapılan uygulama örneğinde de görüleceği gibi, ülkemizde de uygulanabilme olanağına sahip olup, başarılı bir hedef maliyetleme sürecinin oluşturulması, işletmelere uluslararası piyasalarda önemli bir rekabet gücü kazandıracaktır. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarih ve No Jüri Üyeleri Zeynep Hande Izbudak Prof.Dr. Selman Aziz Erden
Özet (Çeviri)
vuı KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI MUHASEBE-FİNANSMAN YÜKSEK LİSANS PROGRAMI STRATEGIC COSTING METHODS BASED ON MARKET AND AN APPLICATION ON THE TARGET COSTING ABSTRACT Rapid technological changes existed at last decades created a new production envoirement. Today the traditional costing methods are very insufficient to answer for the needs of the companies. Changes at the cost structures, increasing the problems about the sharing of the costs, increasing the competition, and the cost pressure have forced the companies to analyse the reasons of the costs. In today's highly competitive environment, reduction of the life cycles of the existing products, increasing the resource & development costs, and the new conditions of the market cause the using the new methods at the cost accounting. In order to achieve the competitive advantage, today's companies should design the new products, and supply them to their customers with lower cost, and higher quality, and rapidly. Therefore, companies need the new cost management techniques which are applied since the beginning designing process. At this point, companies should reengineer their cost accounting systems according to their strategies, and also the requirements of the market. And a lot of approaching have been developed at this subject in last decades. One of these approaching is target costing. Target costing is a technique aims the managing of the costs before they occur by maintaining the quality and intends to achieve the target profit. Target costing has been applied on the over world for a few decades. As seen at this study, target costing is also applicable at the companies in our country. Especially, a successful target costing process developed by the management will lead to achieve a great deal competition advantage for the companies on the international markets. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarih ve No Jüri Üyeleri Zeynep Hande İzbudak Prof. Dr. Selman Aziz Erden