Yaprak Dökümü, Eskici ve Oğulları, Tutunamayanlar, Kendi Gecesinde, Kırmızı Saçlı Kadın, Dünyadan Aşağı romanlarında baba-oğul çatışması bağlamında bir anlamlandırma ve yorumlama çalışması
A study of explanation and interpretation in the context of father son conflict in Yaprak Dökümü, Eskici ve Oğulları, Tutunamayanlar, Kendi Gecesinde, Kırmızı Saçlı Kadın, Dünyadan Aşağı
  1. Tez No: 664325
  2. Yazar: YAREN MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Baba-oğul mücadelesini Oedipus kompleksine dikkat ederek incelediğimiz bu çalışma sekiz bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın amacını ve çerçevesini belirlediğimiz girişinde, çalışmanın kuram kısmının ayrıntılı olarak açıklandığı ikinci bölüm dört alt başlıktan oluşmaktadır. Üçüncü bölümde çalışmamızın ana izleği olan baba mefhumu, Türk ve Dünya kültür ve efsanelerindeki yeri açısından mitolojik ögeler çerçevesinde incelenmiştir. Dördüncü bölümde baba-oğul arasındaki kadim mücadele açıklanmış ve mücadelenin edebiyattaki tezahürlerine ayrı başlıklar altında değinilmiştir. Ayrıca dördüncü bölümde literatüre, Oedipus kompleksi olarak yerleşmiş kuram da ayrıntılı olarak incelenmiştir. Beşinci ve altıncı bölümlerde Dünya Edebiyatı ve Türk Edebiyatı'ndaki baba-oğul çatışmaları ile ilgili bilgi verilmiştir. Türk Edebiyatı'ndan seçtiğimiz baba-oğul mücadelesinin işlendiği yedinci bölümde; Yaprak Dökümü(Reşat Nuri Güntekin), Eskici ve Oğulları(Orhan Kemal), Tutunamayanlar(Oğuz Atay), Kendi Gecesinde(İnci Aral), Kırmızı Saçlı Kadın(Orhan Pamuk), Dünyadan Aşağı(Gaye Boralıoğlu) romanları Oedipal kompleks çerçevesinde psikanalitik olarak yorumlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde psikanalitik çerçevede yapılan yorumlamaların sonucu bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, in which we examine the father-son struggle within the framework of criticism towards the artist, paying attention to the Oedipus complex consists of eight chapters. After the introduction, in which we have determined the purpose and framework of our study, the second chapter in which the theory part of the study is explained in detail consists of four subtitles. In the third part, the concept of father, which is the main theme of our study, is examined within the frame of mythological elements in the context of legends in Turkish and World culture. In the fourth chapter, the ancient struggle between father and son is explained and the reasons of the struggle that manifested in literature are mentioned under separate headings. In addition, the theory known as the Oedipus complex in the literature is examined in detail in the fourth chapter. In the fifth and sixth chapters, it is aimed to provide an overview of father-son conflicts in World Literature and Turkish Literature. The seventh part is the most voluminous part of our work. The father-son struggle which is handled that we have chosen from the Turkish Literature; The novels Yaprak Dökümü, Eskici ve Oğulları, Tutunamayanlar, Kendi Gecesinde, Kırmızı Saçlı Kadın, Dünyadan Aşağı are psychoanalytically interpreted within the framework of the Oedipal complex. In the last chapter of the study, there are the results of the interpretations made in the psychoanalytic framework.