Dış ticaretin istihdama etkisi: OECD ülkeleri üzerine bir uygulama
The impact of foreign trade on employment: An analysis on OECD countries
- Tez No: 664327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Ş. MUSTAFA ERSUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan birçok ülkenin en temel problemlerinden birisi işsizliktir. Her ülke uyguladığı farklı ekonomik politikalarla işsizliği azaltmayı ve dolayısıyla istihdamı artırmayı amaçlar. Bazı ülkeler bu süreci başarıyla tamamlarken bazı ülkeler hedeflenen seviyeye ulaşamaz. İstihdamı artırmak amacıyla çeşitli politikalar uygulayan ülkeler, teoride kabul gören dış ticaretin istihdamı artırdığı yönündeki varsayımdan hareketle çeşitli dış ticaret faaliyetlerinde bulunur ve istihdamının artması yönünde bir beklenti içine girerler. Bu çalışma, 20 OECD ülkesi üzerinde gerçekleştirilmektedir. Çalışmada, ülkelerde dış ticaretin istihdamı etkileyip etkilemediği araştırılmaktadır. Analiz, 1980-2018 yılları için gerçekleştirilmiştir. İthalat, ihracat, ihracatın karesi, istihdam ve sabit sermaye yatırımları çalışmada kullanılan değişkenlerdir. Dış ticaret ve istihdam arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla panel veri analizi yapılmıştır. Değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişkiyi ortaya koymak için CCEMG tahmincisi kullanılmıştır. Test sonuçlarına göre, ihracat ve istihdam arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki yoktur. İthalat ise anlamlı ve pozitif bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
One of the main problems of both many developed and developing countries is unemployment. Each country aims to reduce unemployment and thus increase employment with different economic policies it applies. While some countries have successfully completed this process, some countries cannot reach the targeted level. Countries which are applying policies to increase employment, based on the assumption that foreign trade increases employment in theory, engage in various foreign trade activities and expect an increase in their employment. This study is carried out on 20 OECD countries. It is being researched whether foreign trade affect employment in the countries. The analysis was done for the years 1980-2018. Import, export, square of exports, employment and fixed capital investments are the variables used in the study. Panel data analysis was done to examine the relationship between foreign trade and employment. CCEMG estimator was used to reveal the long-term relationship between variables. According to the test results, there is no statistically significant relationship between exports and employment. Import has a significant and positive effect also.