Cibuti su kaynakları ve sürdürülebilir yönetimi
Djibouti water resources and sustainable management
- Tez No: 664350
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MURAT KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Su hayattır, ama aynı zamanda ülkelerin vağrolma öyküsüdür. Cibuti Cumhuriyeti, çöllerle kaplı bir coğrafyada, oldukça sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Çok az yağışın kaydedildiği ülkede sıcaklık tüm yıl boyunca çok yüksektir. Maksimum sıcaklıklar aylık ölçekte ortalama olarak 27°C ila 43°C arasındadır. Aslında, Cibuti Cumhuriyeti nüfusun ihtiyaçları ile ilgili olarak su temininde yapısal bir açıkla karşı karşıya buunmaktadır. Cibuti Cumhuriyeti'ndeki su eksikliği yapısal bağlamda, 20. yüzyılın ortalarında, ülkenin genel çıkarları gözetilmeksizin ekonomik kârlılığı vurgulayan sömürge hizmetinin su yöntemiyle birleştirildi. Egemenliğin kazanılmasından sonraki süreçte, kamu otoriteleri, Cibuti Ulusal Su Ofisi'nin kurulmasıyla“susuzluğa karşı mücadele”yi bir öncelik olarak belirledi. Bu ofisin temel görevi, ekonomik yapı içerisinde su kullanımı konusunda ulusal bir kamu hizmetini yönetmektir; bu, üretimin artırılması ve özellikle su ağının genişletilmesi yoluyla, su ihtiyacını karşılarken vatandaşın su kullanımını ve suyun dağıtımını garanti etmek zorunda kalmıştır. Bu çalışma doğru ve güvenilir veriye ulaşmanın oldukça güç olduğu bir coğrafyada, su kaynaklarının nasıl yönetilmesi gerektiği sorusuna cevap oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Water is life, but it is also the story of a territory that will become a country, for a nation on the move. The Republic of Djibouti, the climate is desert, hot and arid. It rains very little and the heat is present all year round. Maximum temperatures range from 27 to 43 ° C. Indeed, since it's, the republic of Djibouti has faced creation a structural deficit in the production of water in relation to the needs of its population. In this context of shortage structural, during the middle of the 20th century, the lack of water in the republic of Djibouti was compounded by the mode management of water the colonial service that emphasizes profitability economic at the expense of interest general of the country. Once sovereignty was regained, the Public Authorities set out as a priority in the“fight against thirst”, with the creation of the establishment National Office of Waters of Djibouti. The main objective assigned to the office is to manage a national public service of utilization of water-which through the increase of the production and the extension of the network in particular had to guarantee the utilization and citizen distribution water, while satisfying the water requirement of the economic structure. It is a way of preserving this legacy by taking up new challenges. This study aims to answer the question of how water resources should be managed in a geography where it is very difficult to obtain accurate and reliable data.