Obsesif kompulsif bozukluk ve sağlıklı kontrollerde Kabul ve Kararlılık (ACT) Modelinin incelenmesi
Analyzing ACT Model with obsessive compulsive disorder and healthy control group
  1. Tez No: 664365
  2. Yazar: SÜMEYYE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı; Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Sağlıklı Kontrollerde Kabul ve Kararlılık (ACT) Modeli incelemektir. Araştırma nicel yöntemle tasarlanmış, 30 obsesif kompulsif bozukluk tanısı almış kişiler ve 30 herhangi bir tıbbi sorunu olmayan kişiler ile görüşülmüştür. Araştırmanın katılımcılarını İstanbul il sınırlarında yaşayan 18 yaşının üzerindeki kişiler oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için anket formları ve ölçekler kullanılmıştır. Başta sosyo-demografik form olmak üzere, Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi, Kabul ve Eylem Formu 2, Çok Boyutlu Yaşantısal Kaçınma Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Değer Odaklı Yaşam Ölçeği' nden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.00 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, kabul ve eylem bileşenleri, yaşantısal kaçınma seviyesi, anda kalma ve bilinçli farkındalık düzeyinin Obsesif Kompulsif Bozukluk üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Sonuçlar ilgili alanyazına göre tartışılmış ve gelecekte yapılabilecek çalışmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the Obsessive Compulsive Disorder and Healthy Controls in Acceptance and Stability (ACT) Model. The research was designed with a quantitative method and interviewed with 30 obsessive compulsive disorder and 30 healthy group. Participants of the study consist of over the age of 18 who live in province of İstanbul. Questionnaire form and scales were used to gather data. The form includes firstly demographic form, Maudlsey Obsessive Compulsive Inventory, Acceptance and Action Questionnaire-II, Multidimensional Experiential Avoidance Questionnaire, Mindful Attention Awareness Scale, Valued Living Questionnaire. According to the findings of the study, acceptance and action components, level of life avoidance, contact with the present moment and conscious awareness have been found to be effective on obsessive compulsive disorder. The results are discussed according to related literature and future studies are suggested.