Medyanın demokratik işlevi çerçevesinde Türkiye 2019 Yerel Seçimleri üzerine bir inceleme
A review on the 2019 Istanbul Local Elections in the frame democratic function of media
- Tez No: 664371
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KİHTİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Latince araç anlamına gelen“medium”kelimesinden türeyen medya, toplumu bilgilendirerek yaşanan gelişmelerden haberdar etmek ile görevli kitle iletişim araçlarını tanımlamak için kullanılır. Medya, bu gücünden dolayı yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü güç olarak adlandırılır. Medya ve siyasetin giderek birbirine yakınlaştğı, birbirlerini etkileyip – belirlediği bugünün dünyasında siyasetten bağımsız bir medya düşünülemeyeceği gibi medyadan bağımsız bir siyasetin mümkün olmadığını söylemek doğru olacaktır. Medya, yayınladığı ve paylaştığı haberler ile kamuoyunun düşüncelerini belirler. Medya ve kamuoyu, bu düşüncelerden olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bu nedenle, medya kavramı ile medya organizasyonları, bir grubun ya da toplumun duygu, tutum, düşünce ile fikirlerinin hem kaynağı hem de yansımasıdır diyebiliriz. Bu bağlamda medyayı, hem yasama, yürütme ve yargı gibi otoriteleri denetleyen hem de topluma bilgi veren, onu haberdar eden dördüncü bir güç olarak değerlendirmek mümkündür. Bu durum medyayı vazgeçilmez – vazgeçilmesi düşünülemeyen bir araç olarak karşımıza çıkarmaktadır. Bu çalışma, temel yazılı medya organı olan ulusal gazetelerin 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesinde ve sonrasında yayınladıkları haberler ile yerel siyaset - kamuoyu bağlamında yazılı medyanın demokrasiye katkısı ile ulusal gazetelerin siyasal partiler ve belediye başkan adaylarına nasıl ve ne derecede yer verdiğini ortaya koymak için yapılmıştır. Medya - toplum ve siyaset ilişkisi üzerinde durulacak bu çalışmada 2019 yılı seçim döneminde Cumhuriyet, Milli Gazete, Sabah ve Sözcü adlı gazeteler çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmakta olup birinci bölümde konu ile ilgili literatüre değinilecek, ikinci bölümde ise 2019 İstanbul Yerel Seçimleri'ne katılan siyasal partiler ve belediye başkan adayları ile yukarıda adları verilmiş gazetelerde yayınlanmış seçim ile ilgili haberler söylem analizi yöntemi ile incelenerek değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The media is a tool to inform the society and inform the society about the developments. Because of this power, the media is called the fourth power after the legislative, executive and judiciary elements. In today's world, where media and politics are getting closer to each other, no media independent from politics can be considered, and it does not seem possible to have a politics independent from the media. The media determines the opinions of the public with the news it publishes. The media and the public are affected positively or negatively by these thoughts. Therefore, we can say that media is both the source and reflection of emotions, attitudes, thoughts and ideas of a group or society. In this context, the media emerges as an indispensable tool that both supervises authorities such as legislative, executive and judiciary and informs and informs the society. With this study, the news published before and after the March 31, 2019 Local Elections of the national newspapers, which are the main printed media organ, and the media's contribution to democracy in the context of local politics - public opinion, and how and how national newspapers included candidates for political parties and mayor. In this study, the relationship between media and politics will be examined. In the election period of 2019, news about the election will be examined through newspapers called Cumhuriyet, Milli Gazete, Sabah and Sözcü. The study consists of two parts and in the first part, the literature on the subject will be discussed, and in the second part, the election news will be asset by examining with discourse analysis method.