Düşünsel sürecine etkileri bağlamında grafik tasarım ve kavramsal sanat ilişkisi
The relationship between graphic design and conceptual art in the context of its effects on the intellectual process
- Tez No: 664382
- Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Görsel sanatların başlangıcından günümüze dek yaratılan sanat akımları incelendiğinde; boyutları ve yönleri farklılıklar gösterse de tüm sanat akımlarının birbiri ile ilişkili olduğu görülmektedir. Günümüzde yaratıcı düşünsel temeller üzerine inşa edilmiş grafik tasarım uygulamalarının azalması; görsel sanatların bir dalı olan grafik tasarım alanını olumsuz yönde etkilemektedir. Grafik tasarımın çok yönlü bir alan olmasından dolayı, bu alanda gerçekleşen nitelik kaybı; sanatsal anlamdaki olumsuz etkilerinin dışında; iletişim, eğitim, reklam, tüketim ve toplumsal sorumluluk gibi birçok farklı açıdan da kültürü olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle, grafik tasarım alanında düşünselliğin öneminin, farklı sanatsal yaklaşımlar ile ilişkilendirilerek, yenilikçi bir perspektif ile vurgulanması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda kavramsal sanat ile grafik tasarım arasında var olan ilişkinin yönlerini ve boyutlarını somut bir biçimde ortaya koymak, grafik tasarım alanında yaratılan çalışmaların düşünsel temellerini güçlendirmek ve konuya dair farkındalık yaratmak adına, önemini vurgulayarak bu ilişkiyi somutlaştırmak; bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, sanat tarihinde yer alan birçok sanat akımı arasından kavramsal sanatın seçilmesinin nedeni; görsel sanatların başlangıcından günümüze dek, biçimselliği, düşünselliğin ardında, en net yaklaşımla konumlandıran sanat akımı olmasıdır. Bu çalışmada; düşünsel ve biçimsel yönleriyle, grafik tasarım ve kavramsal sanat arasındaki ilişki saptanmış; kavramsal sanatın barındırdığı sanatsal perspektif ve grafik tasarım materyalleri ile çalışmanın uygulama bölümünde, sunulmuştur. Bu iki farklı sanat dalı arasındaki çok boyutlu ilişkinin; düşünsel ve biçimsel açıdan bir arada işlendiği bu tasarım uygulamaları aynı zamanda söz konusu sanat disiplinleri arasında bir köprü işlevi ve melez tasarım niteliği de taşımaktadır. Grafik tasarım ile kavramsal sanat arasında bu denli yakın ve çok boyutlu bir ilişkinin bulunması ve bunun sanatsal uygulamalar ile somutlaştırılması; grafik tasarım alanında düşünselliğin öneminin vurgulanmasına ek olarak; sanat akımları ve farklı görsel sanat disiplinleri arasındaki ilişki üzerine yaratılan çalışmaların doğrudan sanatsal, dolaylı olarak ise kültürel gelişime katkılarını görünür kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
When the art movements started from the beginning of visual arts to the present day are examined, even though their sizes and aspects differ, it is observed that they are all interrelated. At present, the reduction in creative graphic designs built on creative intellectual basis negatively affects the graphic design field, which is a branch of visual arts. Due to the fact that graphic design is a versatile field, loss of quality in this field not only has negative effects in the artistic sense, but it also affects the culture negatively in many different aspects such as communication, education, advertisement, consumption and social responsibility. For this reason, it is crucial that the importance of intellectuality in graphic design field should be emphasized with an innovative perspective associating it with different artistic approaches. In this context, the main purpose of this study is to concretely present the aspects and dimensions of the relationship between conceptual art and graphic design, to strengthen the intellectual foundations of the works created in the field of graphic design and to concrete this relationship in order to raise awareness on the subject. In line with this purpose, the reason for selecting conceptual art among many art movements in the history of art is that; it is the art movement which has positioned formalism after intellectuality with the clearest approach since the beginning of the visual arts. In this study, the relationship between graphic design and conceptual art has been determined in intellectual and formal sense and in the methodology section artistic perspective and graphic design materials are presented. These designs, in which the multidimensional relationship between these two different branches of art is handled both intellectually and formally, also function as a bridge between these art disciplines and have the quality of hybrid design. The fact that there is a close and multidimensional relationship between graphic design and conceptual art, which is concretized with artistic works, makes it obvious that the works created on the relationship between art movements and different visual art disciplines have positive effects on both artistic and cultural development in addition to emphasizing intellectuality in graphic design field.