Müşteri İlişkileri Yönetimi (MİY): Turizm şirketlerinde CRM ile müşteri sadakatinin eşleştirilmesi, iyileştirilmesi
Customer Relations Management (MİY): Matching and improving CRM and customer loyalty in tourism companies
- Tez No: 664381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ORDUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi'nin Microsoft Dynamics CRM projesi incelenerek“Turizm şirketlerinde müşteri sadakatinin eşleştirmesi, iyileştirmesi”sürecini kapsayacak ve ölçümlenmesi noktasında yol gösterici unsurları ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Müşteri sadakatinin sağlanması ve ölçümlenerek yönetilebilmesi turizm şirketleri için üst safhalarda önem arz etmekte, doğru bir potansiyel pazarlama olanağı yaratması beklenmektedir. Bu süreçlerde unutulmamalıdır ki her müşterinin şirketler için değeri ve beklentileri de farklılık göstermektedir. Turizm şirketlerinde CRM ile müşteri sadakatinin eşleştirilebilmesi ve iyileştirilebilmesi adına atılan adımlar şirketlere katma değer sağlamakta ve kârsız müşterilerden ziyade artık sadık müşterinin yoluna giderek onların etkileşimlerine emek verilmesi gerektiği savunulmaktadır. Araştırmanın konusunda, müşteri türleri ve kategorilendirme / segmentasyon sayesinde ölçümleme ve şirketin veri yığınında sıkışıp kalan verilerden pasif durumunda olan müşterileri nasıl aktif ve potansiyel müşteri olabileceği konusunda çalışmalar için örneklemelerde bulunacağız.
Özet (Çeviri)
This thesis study will include that the process of 'matching and improving customer loyalty in tourism companies' by examined Microsoft Dynamics Crm Project of Club Jolly Tourism and Trade Corporation and it aims to reveal the guiding elements in terms of measuring. Providing customer loyalty and managing by measuring is of utmost importance for tourism companies and, it is expected to create an accurate potential marketing opportunity. It should not be forgotten in these processes that both the value and expectations of each customer also differs for companies. Steps taken in order to match and improve CRM and customer loyalty in tourism companies add value to the companies and it is advocated that loyal customers should be listened to their interactions rather than unprofitable customers. In the subject of the research, we will make samples for studies about how passive customers can be active and potential customers from measurement and data trapped in the company's dataset thanks to customers' types and categorization / segmentation.