Sağlıklı yenidoğanlarda yaşamın ilk saati içinde ardışık perfüzyon indeksi ölçümlerinin normal değerleri ve postnatal yaşama adaptasyonda rolü
Normal values of subsequent perfusi̇on i̇ndex measurements i̇n healty newborns wi̇thi̇n the fi̇rst hour of li̇fe and i̇ts role i̇n postnatal li̇fe adaptati̇on.
  1. Tez No: 664410
  2. Yazar: JAMALA MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Postnatal yaşama adaptasyonda pek çok organ sistemini ilgilendiren bir çok fizyolojik değişikliğin uyumlu bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Bu süreçte yaşanan sorunlara vakit kaybetmeden müdahale edilebilmesi için gerçekleşen fizyolojik değişiklerin anlaşılması ve bebeğin iyilik halinin objektif olarak değerlendirilmesi gerekir.APGAR skorlaması bu amaç için kullanılmaktaysa da objektivitesi son yıllarda tartışmakta.Bu çalışmada son yıllarda kritik hasta yenidoğan bebeklerin tanımasında doku perfüzyonundakı değişikleri noninvaziv olarak göstermesiyle olanak veren perfüzyon indeksi (Pİ) ölçümlerinin sağlıklı yenidoğanlarda yaşamın ilk saati içerisindeki değişikliklerin belirlenmesi ve postnatal adaptasyon ile ilişkisinin irdelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The transition from a fetus to a newborn is the most complex physiologic adaptation that occurs in human experience. Before medicalization of delivery, the transition had to occur quickly for survival of the newborn. . All organ systems are involved at some level, but the major immediate adaptations are the establishment of air breathing concurrently with changes in pressures and flows within the cardiovascular system. Other essential adaptations are striking changes in endocrine function, substrate metabolism, and thermogenesis. In this process, the understanding of the problems that happen to be of different physiological response should be evaluated immediately and baby 's well-being should be assessed . APGAR scores also being used for this purpose but objectivity is being discussed in recent years. The perfusion index, derived from the pulse oximeter signal, seems to be an accurate predictor for high illness severity in newborns. The aim of this study was to determine the perfusion index values of clinically and hemodynamically stable preterm newborns in the first hours of life and to investigate the relationship PI between postnatal adaptation.