İhracatta modern müşteri bulma yöntemleri üzerine bir çalışma: Google adwords uygulaması
A study on modern customer finding methods in exports : Google adwords application
  1. Tez No: 664436
  2. Yazar: BUSE SARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Küreselleşen yeni dünyada geleneksel reklamcılığın yetersiz kalması ve internetin hızla gelişiyor olması internet reklamcılığının önemini arttırmıştır. Temelde aynı işlevi görseler dahi internet reklamcılığı maliyet tasarrufu, ölçülebilirlik ve interaktiflik açısından firmalara avantaj sağlamaktadır. Arama motoru reklamcılığı son zamanlarda en fazla gelişim gösteren internet reklamcılığı türüdür. Bu çalışmanın amacı, bir arama motoru reklamcılığı türü olan Google AdWords'ün ihracatta müşteri bulma yöntemine etkisini ölçmektir. Bu etkiyi ölçerken; ihracat, internet ve internet reklamcılığı, arama motoru pazarlaması konuları üzerine bilgiler verilmiştir. Google AdWords uygulaması ile reklam kampanyası oluşturulmuştur. Bir aylık süre boyunca Romanya ve Gürcistan pazarındaki kampanya etkisi değerlendirilmiştir. Bu sürenin sonunda arama motoru reklamcılığının web sitesi trafiğini arttırdığı ve uluslararası piyasalarda yeni müşteriler bulmaya yardımcı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the globalizing new world, the insufficiency of traditional advertising and the rapid development of the internet have increased the importance of internet advertising. Internet advertising provides an advantage to companies in terms of cost savings, measurability and interactivity, although they basically perform the same function. Search engine advertising is the most developing type of internet advertising recently. The purpose of this study is to measure the effect of Google AdWords, a type of search engine advertising on the method of finding customers in export. While measuring this effect; information was given on export, internet and internet advertising, search engine marketing. An advertising campaign has been created with the Google AdWords application. The campaign effect in the Romanian and Georgia's market was evaluated for a month. At the end of this period, it has been observed that search engine advertising increases website traffic and helps find new customers in international markets